Nemačka ne može da isporuči više oružja Ukrajini bez iscrpljivanja sopstvenih zaliha, saopštilo je njeno ministarstvo odbrane. Uprkos tome što je vojska dostigla „prihvatljivu granicu“ onoga što može da pošalje, kancelar Olaf Šolc je pod intenzivnim pritiskom da zadrži oružje u Kijevu.
„Otišli smo do prihvatljive granice kada smo prodavali akcije Bundesvera“, rekla je portparol ministarke odbrane Kristin Lambreht za Der Spiegel u ponedeljak, dan nakon što je nemačka novinska kuća objavila gostujući članak poslanika Kristijana Klinka, Sare Nani i Aleksandra Milera koji pozivaju na Nemačka će povećati isporuke oružja Ukrajini.
„Profil sposobnosti Bundesvera (nemačke vojske) može i treba privremeno da zamakne održivost Ukrajine u trenutnoj kritičnoj situaciji. Zato što je opstanak Ukrajine u interesu nemačke bezbednosne politike“, napisao je trojac, koji predstavlja tri stranke u nemačkoj koalicionoj vladi.
Od početka ruske vojne operacije u februaru, kancelar Šolc je bio izložen upornim kritikama zbog svoje očigledne nevoljnosti da Ukrajini pokloni oružje koje je zatražila. Dok je Berlin poslao artiljerijske oruđe, rakete ispaljene s ramena i protivavionske tenkove, Ukrajina je tražila više sistema protivvazdušne odbrane i artiljerijskog radarskog sistema, koji još uvek nisu isporučeni.
Nemačka vojska je bila u teškom stanju mnogo pre februara, a izveštaj iz 2019. otkriva da je manje od 20% od 68 borbenih helikoptera Tiger u zemlji i manje od 30% od 136 aviona Eurofighter bilo operativno. Izveštaj je takođe otkrio da su zalihe municije bile male i da je vojnicima nedostajala osnovna oprema, uključujući čizme, odeću i posteljinu.
Uprkos tome što je Šolc u martu najavio ambiciozan program ponovnog naoružavanja, i uprkos činjenici da je budžet Bundesvera povećan sa 37 milijardi evra (36 milijardi dolara) u 2017. na 50 milijardi evra (49 milijardi dolara) ove godine, vojska još uvek nije otklonila ove nedostatke .
Još u martu, Lambreht je opisivao zalihe Bundesvera kao „iscrpljene“, a Šolc je takođe morao da uravnoteži svoju izraženu želju da podrži ukrajinske snage sa svojim insistiranjem da Nemačka ne treba da šalje opremu dovoljno moćnu da eskalira sukob.
Situacija je dodatno otežana obećanjima Nemačke da će popuniti zalihe svojih saveznika, koji šalju sopstvene zalihe teškog naoružanja u Ukrajinu u zamenu za zamensku opremu iz Nemačke.
Uprkos ovim ograničenjima, Šolc je nedavno insistirao da Berlin isporučuje „mnogo oružja“ Kijevu i da će nastaviti da daje Ukrajini „ono što joj je potrebno za odbranu“. Šolc je dao ove komentare nakon što ga je penzionisani general Bundesvera Klaus Vitman optužio za nedostatak „rukovodstva“ i da deluje „zastrašeno“ od strane ruskog predsednika Vladimira Putina.