Učesnici Krimske platforme su u zajedničkom saopštenju pozvali Rusiju da odmah i bezuslovno povuče svoje trupe iz Ukrajine, rekli su učesnici drugog samita međunarodne Krimske platforme u zajedničkom saopštenju objavljenom na sajtu kabineta predsednika Ukrajine, prenosi Ukrinform.
„Podsećajući na rezoluciju ES-11/1 Generalne skupštine UN usvojenu 2. marta 2022. godine, pozivamo Rusiju da obezbedi trenutno i bezuslovno povlačenje svih svojih snaga i vojne opreme sa cele teritorije Ukrajine u okviru njenih međunarodno priznatih granica. „Žalimo što se u tom kontekstu situacija na privremeno okupiranom Krimu dodatno pogoršala“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da učesnici Krimske platforme ostaju privrženi suverenitetu, političkoj nezavisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Ukrajine unutar njenih međunarodno priznatih granica, protežući se na njene teritorijalne vode.
„Ponavljamo našu rešenost da nastavimo sa pritiskom na Rusiju da bez odlaganja okonča privremenu okupaciju Autonomne Republike Krim i grada Sevastopolja kako bismo obnovili kontrolu Ukrajine nad njenom teritorijom. Najoštrije osuđujemo ničim izazvanu i neopravdanu invaziju Rusije i njen rat. agresije na Ukrajinu, a posebno njeno korišćenje privremeno okupiranog poluostrva Krim i ukrajinskih teritorijalnih voda za svoj rat protiv Ukrajine“, navodi se u saopštenju.
Učesnici platforme Krim oštro su osudili rusku ekstenzivnu upotrebu vojnih aviona i ratnih brodova za raketne udare i napade koji pogađaju civile i ukrajinsku civilnu infrastrukturu, korišćenje Krima za agresiju i vojnu invaziju na regione južne Ukrajine. Svi počinioci ratnih zločina treba da budu izvedeni pred lice pravde.
„Duboko smo zabrinuti zbog povećanja represivnih mera ruskih okupacionih vlasti, uključujući zloupotrebe ljudskih prava autohtonih krimskih Tatara koje ozbiljno ugrožavaju njihovu sposobnost da u potpunosti uživaju svoja ljudska prava, održavaju i razvijaju svoju kulturu, obrazovanje i identitet“, navodi se u saopštenju. rekao.
Učesnici platforme Krim izjavili su da su podjednako zabrinuti zbog agresivnog nametanja obrazovanja na ruskom jeziku, ruskih nastavnih planova i programa i obrazovnog materijala i napora da se obrazovni sistem koristi za propagandu službe u oružanim ili pomoćnim snagama Ruske Federacije među decom.
„Pozivamo Rusku Federaciju da ispoštuje svoje obaveze prema međunarodnom humanitarnom pravu, da odmah i bezuslovno oslobodi ukrajinske zatvorenike nepravedno zatočene na Krimu i na teritoriji Rusije, uključujući Narimana Dželjalova, prvog zamenika šefa Medžlisa krimskotatarskog naroda, i da poštuje naredbu Međunarodnog suda pravde od 19. aprila 2017. da se uzdrži od zadržavanja zabrane Medžlisa krimskotatarskog naroda i obezbedi pun i nesmetan pristup Krimu za uspostavljene regionalne i međunarodne mehanizme za praćenje“, navodi se u saopštenju. rekao.
Učesnici platforme Krim osudili su kontinuiranu praksu nezakonitog regrutacije stanovnika Krima u Oružane snage Rusije, njihovu prinudnu umešanost u ofanzivne vojne akcije Rusije protiv Ukrajine, kao i rusko preseljenje njenih građana na poluostrvo u cilju nasilne promene demografskog sastava Krim u eklatantnom pokušaju da produbi svoju okupaciju i kontrolu.
„Takođe smo duboko zabrinuti zbog brojnih izveštaja o prisilnom premeštanju ukrajinskih državljana od strane Ruske Federacije, posebno civila i ratnih zarobljenika, uključujući krimske Tatare, iz južnih i istočnih regiona Ukrajine na Krim i Rusiju“, navodi se u saopštenju.
Takođe je osudio rusko zauzimanje ukrajinskih luka u Azovskom i Hersonskom moru, što je ometalo zakonito ostvarivanje prava i sloboda plovidbe i pomorskog saobraćaja u Crnom i Azovskom moru, doprinoseći globalnoj nesigurnosti hrane.
„Dalje smo zabrinuti zbog masovnog transporta teškog naoružanja i osoblja preko Krima, što pogoršava ekološke posledice ruske privremene okupacije Krima od 2014. Priznajemo da sve veća militarizacija poluostrva od strane Ruske Federacije nastavlja da ima negativan uticaj na bezbednosnu situaciju u regionu Crnog mora“, navodi se u saopštenju.
Pored toga, u saopštenju se osuđuju prijavljeni pokušaji Rusije da trguje ukradenim žitom i metalurgijom iz Ukrajine.
„Dalje, osuđujemo pokušaje Rusije da nasilno integriše delove ukrajinske teritorije koji su trenutno pod kontrolom invazije ruskih oružanih snaga kao rezultat njihove ilegalne invazije. Svaki pokušaj da se silom prekroji granice Ukrajine je jasno kršenje međunarodnog prava, uključujući Povelja UN i Ustav Ukrajine, oni dodatno podrivaju suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine i neće biti priznati“, navodi se u saopštenju.
U saopštenju se navodi da učesnici Krimske platforme čvrsto stoje uz narod Ukrajine dok se hrabro suočavaju sa vojnom agresijom Rusije i izražavaju odlučnost da nastave sa podrškom Ukrajini, uključujući političku, ekonomsku, humanitarnu i/ili bezbednosnu pomoć.
„Izražavamo našu odlučnost da nastavimo zajednički rad u okviru Međunarodne platforme za Krim na okončanju privremene okupacije Autonomne Republike Krim i grada Sevastopolja od strane Ruske Federacije za potpunu obnovu teritorijalnog integriteta Ukrajine unutar njenih međunarodno priznatih granica“, navodi se u saopštenju. .
Pored toga, u saopštenju se potvrđuje potreba da se nastavi sa sprovođenjem politike nepriznavanja nezakonite aneksije Autonomne Republike Krim i grada Sevastopolja od strane Ruske Federacije i izražava spremnost da se razmotri ili pridruži dalji politički diplomatski i restriktivni mere prema Ruskoj Federaciji ako to zahtevaju njeni postupci iu skladu sa odgovarajućim procedurama i zakonskom jurisdikcijom svakog Učesnika.
„Mi stojimo uz Ukrajinu dok brani svoj teritorijalni integritet i suverenitet od ruske agresije. Pozivamo druge države i organizacije da razmotre pridruživanje Međunarodnoj platformi za Krim“, navodi se u saopštenju.