UN će posetiti elektranu Zaporožje „za nekoliko dana“

UN će posetiti elektranu Zaporožje „za nekoliko dana“

Generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA) Rafael Grosi izjavio je u utorak da namerava da lično poseti nuklearnu elektranu Zaporožje u Ukrajini u narednim danima u okviru misije za utvrđivanje činjenica. Najveća evropska atomska elektrana, pod ruskom kontrolom od marta, u opasnosti je od radioaktivnog ispuštanja zbog ponovljenih ukrajinskih artiljerijskih napada.

Grosi je u utorak za Bi-Bi-Si rekao da očekuje da će lično voditi misiju IAEA „u roku od nekoliko dana, a ne nedelja“. On nije rekao da li će putovati preko teritorije koju kontroliše Rusija ili Ukrajina, rekavši samo da takve stvari treba „ostaviti po strani“ s obzirom na hitnost situacije.

IAEA želi da izvrši inspekciju integriteta Zaporoške NE, razgovara sa ruskim i ukrajinskim osobljem tamo i uspostavi stalno prisustvo na terenu, rekao je Grosi.

Moskva je u više navrata pozivala na inspekciju IAEA otkako je Zaporoška elektrana bila napadnuta sredinom jula. Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je da ukrajinska artiljerija granatira fabriku, koristeći topove i raketne bacače koje je obezbedio NATO. Kijev je negirao odgovornost i optužio Rusiju za granatiranje nuklearne lokacije da bi diskreditovala Ukrajinu.

Kijev je insistirao da tim IAEA može da putuje do lokacije samo preko Ukrajine. Stalni ruski izaslanik u organizaciji Mihail Uljanov rekao je prošle nedelje da bi mogao da vidi inspekciju koja će se desiti „početkom septembra“, pod uslovom da nema mešanja „spoljnih faktora koji nemaju nikakve veze sa ciljevima posete IAEA“.

Rusija je želela posetu IAEA u junu, rekao je Uljanov, ali je taj predlog propao i „u izvesnom smislu stvari sada moraju da se rade od nule“.

Fabrika u Zaporožju nalazi se u Energodaru, gradu na jugu Ukrajine pod kontrolom ruskih trupa od marta. Civilno osoblje fabrike nastavilo je nesmetano sa radom sve dok artiljerijski napadi nisu počeli u julu.

Dok su SAD i njihovi saveznici zahtevali da Rusija vrati fabriku Ukrajini, Kijev je izneo ideju o demilitarizovanoj zoni od 30 kilometara oko nje. Rusija je odbacila oba zahteva kao neprihvatljiva, navodeći ponovljene „provokacije“ ukrajinskih snaga.