Iran je u ponedeljak optužio Sjedinjene Države da odugovlače indirektne pregovore usmerene na obnavljanje nuklearnog sporazuma Teherana iz 2015.,optužbu koju je Vašington brzo negirao, i rekao da razmena zatvorenika između SAD i Irana nije povezana sa pregovorima, prenosi Rojters.
Posle 16 meseci nestalnih, indirektnih američko-iranskih pregovora, sa zvaničnicima Evropske unije koji su se mešali između strana, visoki zvaničnik EU je 8. avgusta rekao da je iznela konačnu ponudu i da očekuje odgovor u roku od „vrlo, vrlo nekoliko nedelja“ .
Iran je prošle nedelje odgovorio na tekst EU sa „dodatnim stavovima i razmatranjima“, dok je pozvao Vašington da pokaže fleksibilnost u rešavanju tri preostala pitanja.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel rekao je u ponedeljak da se nada da će Sjedinjene Države pozitivno odgovoriti već ove nedelje na predlog bloka. Teheran je dao „razuman“ odgovor na to, rekao je on.
Portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova Naser Kanaani rekao je da Teheran želi održiv sporazum koji će sačuvati legitimna prava Teherana.
„Amerikanci odugovlače i postoji neaktivnost sa evropskih strana… Americi i Evropi je potreban sporazum više nego Iranu“, rekao je Kanaani na konferenciji za novinare.
Portparol Stejt departmenta Ned Prajs je to demantovao, rekavši novinarima u Vašingtonu: „Pojam da smo na bilo koji način odložili ove pregovore jednostavno nije tačna.
On je rekao da je Vašington ohrabren što se činilo da je Teheran odustao od zahteva kao što je uklanjanje svog Korpusa garde Islamske revolucije sa liste američke strane terorističke organizacije.
„To je deo razloga zašto je dogovor sada bliži nego pre dve nedelje. Ali ishod ovih tekućih diskusija i dalje ostaje neizvestan jer praznine i dalje ostaju“, rekao je Prajs, dodajući da Sjedinjene Države rade što je brže moguće na obezbeđivanju njegov odgovor.
Sjedinjene Države su u više navrata pozivale Teheran da oslobodi Amerikance iranskog porekla koji se drže u Iranu pod optužbom za bezbednost. Iran je zatražio oslobađanje nekoliko Iranaca pritvorenih zbog optužbi povezanih sa američkim sankcijama.
„Razmena zatvorenika sa Vašingtonom je posebno pitanje i nema nikakve veze sa procesom pregovora o oživljavanju pakta iz 2015. godine“, rekao je Kanaani, rekavši da je Teheran spreman da razmeni zatvorenike.
Godine 2018, tadašnji predsednik Donald Tramp odustao je od sporazuma postignutog pre nego što je preuzeo dužnost, nazvavši ga previše mekim prema Iranu i ponovo uveo oštre sankcije SAD, što je navelo Teheran da počne da krši nuklearne granice pakta.
„Tražimo dobar sporazum koji bi… bio dugotrajan“, rekao je Kanaani. „Nećemo biti ugrizeni dva puta.“
Činilo se da je sporazum iz 2015. bio blizu oživljavanja u martu nakon 11 meseci indirektnih američko-iranskih pregovora u Beču.
Ali pregovori su prekinuti zbog prepreka kao što je zahtev Teherana da Vašington pruži garancije da nijedan budući predsednik SAD neće odustati od sporazuma.
Bajden ne može da pruži takva čvrsta uveravanja jer je sporazum pre političko razumevanje nego pravno obavezujući sporazum.
U Jerusalimu, izraelski premijer Jair Lapid je telefonom rekao francuskom predsedniku Emanuelu Makronu da se Izrael protivi oživljenom paktu i da ga neće obavezati ako se on postigne.
Izrael – za koji se veruje da ima sopstveni nuklearni arsenal – uputio je prikrivene pretnje da će preduzeti preventivnu vojnu akciju protiv Irana ako diplomatija ne uspe.