Dok se ukrajinski vojnici bore protiv ruskih snaga na istoku i jugu, Šahtjor treba da igra protiv Metalista 1925 iz ratnog istočnog grada Harkova u prvoj utakmici ukrajinske Premijer lige u utorak u 10:00 GMT.
Utakmica u Kijevu počinje dan pre nego što Ukrajina obeležava šest meseci otkako je Rusija izvršila invaziju na svog manjeg suseda u ratu koji je ubio hiljade ljudi, raselio milione, uništio čitave gradove i koji još uvek besni.
„Ovo će biti jedinstveno takmičenje: to će se desiti tokom rata, tokom vojne agresije, tokom bombardovanja“, rekao je Andrij Pavelko, predsednik Ukrajinske fudbalske asocijacije, u intervjuu Rojtersu.
Utakmice će se igrati bez navijača na tribinama zbog opasnosti od bombi i projektila. Dva vrhunska kluba – Desna Černihiv i FK Mariupolj – smenjuju se u ligi sa 16 ekipa nakon što su njihovi stadioni uništeni u borbama.
Čitava budućnost FK Mariupolj je dovedena u pitanje nakon što je Rusija zauzela rodni grad kluba u brutalnoj tromesečnoj opsadi za koju Ukrajina kaže da je ubila preko 20.000 stanovnika.
Pavelko je rekao da je veliki deo podsticaja za obnavljanje fudbalske sezone u teškim okolnostima došao od predsednika Volodimira Zelenskog i ukrajinske vojske, koji se nadaju da će liga pomoći da se podigne nacionalni moral.
„Mnogi ljudi na prvim linijama su tražili od nas da počnemo da razmišljamo o ponovnom pokretanju fudbala u našoj zemlji“, rekao je Pavelko.
On je, rekao je, obišao Ukrajinu u martu i aprilu kako bi ubedio predsednike klubova da ne dozvole da njihovi timovi nestanu i da ih pripremi za novu sezonu.
Šahtjor, jedan od favorita za ovogodišnju titulu, koji će se takmičiti i u Evropskoj Ligi šampiona, nije nepoznanica za rat: morali su da se presele iz svog rodnog grada Donjecka 2014. godine kada su grad zauzeli separatisti koje podržava Rusija.
Prinudno preseljenje nije sprečilo uspeh Šahtjora na terenu: od tada su osvojili pet titula u osam sezona.
Oni su bili vodeći na tabeli 24. februara, kada je sezona naglo stala jer je Rusija izvršila invaziju i rakete su padale.
Godinama se Šahtjor, čiji je vlasnik najbogatiji čovek Ukrajine Rinat Ahmetov, oslanjao na superzvezde iz Brazila, gde je klub izgradio veliku skauting mrežu, kako bi činili jezgro svog tima.
Nakon egzodusa stranih igrača izazvanog ratom, hrvatski selektor Igor Jovićević, koji je imenovan u junu, sada pokušava da obnovi tim mladim, domaćim igračima.
„Dugo je postojao brazilski Šahtjor, vrhunski tim“, rekao je Jovićević na marginama treninga Šahtjora u ponedeljak. Ali sada moramo da zaboravimo na ovo i pripremimo novi (tim) što je pre moguće“, rekao je on.
Nova sezona predstavlja niz logističkih izazova, uključujući rizik od raketnih udara.
Svi stadioni moraju imati skloništa za bombe. Za početak, utakmice će se igrati samo u Kijevu, njegovoj okolini i dve zapadne pokrajine u blizini granice, mada bi se to kasnije moglo promeniti, rekao je Pavelko.
Svaki put kada se oglasi sirena za vazdušni napad, što je svakodnevna pojava u većini regiona, igra će biti zaustavljena da bi se igrači i zvaničnici utakmice sklonili u podrume do potpunog razjašnjenja, rekao je Pavelko.
To je ostavilo neke igrače kao što je jaki vezista Šahtjora Taras Stepanenko zabrinuti kako će održavati svoje mišiće toplim u utakmicama koje se prekidaju dugim pauzama.
„Biće teško ako traje više od sat vremena. Možda bi trebalo da nam postave neke (trenažne) bicikle“, rekao je Stepanenko.
Vojni zvaničnici će biti prisutni na svakoj utakmici i ako sirena za vazdušni napad potraje duže od sat vremena, savetovaće se sa sudijom da odluči da li da sačekaju ili da u potpunosti odlože meč, rekao je Pavelko.
Pavelko je rekao da je rat ne samo uništio objekte, već je uništio i budućnost hiljada mladih talentovanih fudbalera.
„Ovde se ne radi samo o gubitku stadiona. Ovde se radi o čitavoj generaciji fudbalera koji neće moći da se razvijaju.