Ukrajina zabranjuje mitinge povodom Dana nezavisnosti zbog straha od ruskih raketnih udara

Ukrajina zabranjuje mitinge povodom Dana nezavisnosti zbog straha od ruskih raketnih udara

Glavni grad Ukrajine Kijev zabranio je ove nedelje javne proslave u znak sećanja na nezavisnost od sovjetske vlasti kojom dominiraju Rusi, a njen drugi grad Harkov proglasio je policijski čas zbog povećane pretnje ruskog napada, saopštile su lokalne vlasti.

U blizini linija fronta na jugu zemlje, Ukrajina je saopštila da je Rusija ispalila rakete na nekoliko gradova na jugu Ukrajine severno i zapadno od najveće nuklearne elektrane u Evropi, koje su zauzele ruske snage ubrzo nakon što su izvršile invaziju na Ukrajinu u februaru.

Artiljerijska i raketna vatra u regionu kompleksa nuklearnog reaktora Zaporožje, na južnoj obali reke Dnjepar koju je okupirala Rusija, izazvala je strah od nuklearne katastrofe i dovela do poziva na demilitarizaciju okolnog područja.

Rusija je 24. februara pokrenula, kako kaže, „specijalnu vojnu operaciju“ za demilitarizaciju svog manjeg suseda i zaštitu zajednica koje govore ruski. Ukrajina i njeni zapadni pristalice optužuju Moskvu da vodi osvajački rat u imperijalnom stilu.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski upozorio je tokom vikenda na rizik od ozbiljnijih napada uoči 31. godišnjice Ukrajine u sredu od nezavisnosti od sovjetske vlasti kojom dominiraju Rusi.

Lokalne vlasti u Kijevu zabranile su od ponedeljka do četvrtka velike javne događaje, mitinge i druge skupove u vezi sa godišnjicom u prestonici zbog mogućnosti raketnih napada, navodi se u dokumentu koji je objavila kijevska vojna administracija i potpisao njen načelnik Nikola Žirnov. .

Ihor Terehov, gradonačelnik Harkova na severoistoku, koji je bio pod čestim i smrtonosnim dalekometnim ruskim bombardovanjem, produžio je redovan noćni policijski čas od 16 časova. do 7 časova ujutru od utorka do četvrtka.

U lučkom gradu Nikolajevu u blizini teritorije koju je okupirala Rusija na jugu, regionalni guverner Vitalij Kim rekao je da vlasti pripremaju naredbu predostrožnosti za stanovnike da rade od kuće u utorak i sredu i pozvao ljude da se ne okupljaju u velikim grupama.

Zelenski je u svom noćnom video obraćanju u subotu rekao da bi Moskva mogla da pokuša „nešto posebno ružno“ uoči srede, koja takođe obeležava pola godine od ruske invazije.

On je rekao da je razgovarao o „svim pretnjama“ sa svojim francuskim kolegom i da je poruka poslata i drugim liderima, uključujući turskog predsednika Tajipa Erdogana i generalnog sekretara UN Antonija Gutereša.

„Svi partneri Ukrajine su obavešteni o tome šta teroristička država može da pripremi ove nedelje“, rekao je Zelenski u svom noćnom video obraćanju, misleći na Rusiju.

Fajnenšel tajms je u članku objavljenom u nedelju citirao Genadija Gatilova, moskovskog ambasadora pri Ujedinjenim nacijama u Ženevi, koji je rekao da je Erdogan pokušao da olakša dijalog.

Ali on je odbacio spekulacije o razgovorima između Zelenskog i ruskog predsednika Vladimira Putina, rekavši da ne postoji „praktična platforma za održavanje ovog sastanka“, navodi se u izveštaju.

Ukrajina i Rusija su razmenile krivicu za ponovljene incidente granatiranja ui oko prostorija kompleksa nuklearnih reaktora u Zaporožju, na južnoj obali reke Dnjepar koju je okupirala Rusija, poslednjih nedelja.

Kijev je optužio Moskvu da bazira trupe i skladišti vojnu opremu na teritoriji elektrane i da je koristi kao štit za bombardovanje teritorije koju kontroliše ukrajinska vlada na zapadu i severu. Rusija to negira i optužuje Ukrajinu da gađa fabriku granatama i dronom.

Ruske snage su tokom noći u ponedeljak ispalile rakete na Nikopolj, preko puta Dnjepra od fabrike na njegovoj južnoj obali, kao i na okruge Krivi Rih i Sinelnikovskij dalje na severozapadu i severoistoku, napisao je regionalni guverner Valentin Rezničenko na Telegramu.

Ukrajina je takođe prijavila ruski raketni udar na Voznesensk, na jugozapadu i nedaleko od druge najveće atomske elektrane u zemlji.

U nedelju su američki predsednik Džo Bajden, britanski premijer Boris Džonson, nemački kancelar Olaf Šolc i francuski predsednik Emanuel Makron održali telefonski razgovor naglašavajući važnost obezbeđivanja bezbednosti i bezbednosti ukrajinskih nuklearnih instalacija.

Oni su takođe pozdravili nedavne razgovore o omogućavanju misije UN-ove agencije za nuklearni nadzor u Zaporožju, dok su ponovo potvrdili svoju „nepokolebljivu posvećenost“ podršci Ukrajini suočenoj sa invazijom Rusije.

Sukob, najveći evropski od Drugog svetskog rata, uništio je gradove, ubio hiljade ljudi, primorao milione da pobegnu u inostranstvo i produbio geopolitički ponor između Rusije i Zapada.

Otkako je Ukrajina odbila ruski pokušaj da zauzme Kijev na početku rata, borbe su koncentrisane na istoku i jugu, gde su linije fronta bile uglavnom statične nedeljama.

U svom jutarnjem ažuriranju od ponedeljka, ukrajinski generalštab je rekao da su ruske snage postepeno napredovale u oblast Blahodnatne u pravcu Nikolajeva.

Rusija je takođe pokušavala da povrati zamah prema Piskiju, Bahmutu i ​​Kramatorsku, ključnim gradovima u provinciji Donjeck, koji, zajedno sa susednim Luganskom, koje su moskovske snage zauzele ranije tokom leta, čine istočni region Donbasa.

Ruska artiljerija i višecevni raketni sistemi pogodili su područja Soledara, Zajceva i Bilohorivka kod Bahmuta, navodi se u ažuriranju ukrajinske vojne komande.

Najmanje dva civila su poginula, saopštila je regionalna uprava. Rusija negira da je ciljala civile.

Rojters nije bio u mogućnosti da nezavisno proveri izveštaje sa ratišta.