Bugarska odbila da kupi velike količine američkog tečnog gasa

Bugarska odbila da kupi velike količine američkog tečnog gasa

Bugarska vlada odlučila je da prihvati samo jednu od sedam ugovorenih isporuka tečnog gasa američke kompanije Cheniere, iako je cena skoro 30 evra niža nego na evropskim berzama gasa, piše Euractiv, prenosi „Evropska istina“.

Trenutno je na vlasti privremena vlada koju je imenovao predsednik Rumen Radev. Njegovi politički protivnici optužili su predsednika da pokušava da obnovi snabdevanje Gasproma.

Bugarska i Poljska postale su prve dve evropske zemlje kojima je Gasprom prestao da isporučuje gas zbog odbijanja da plati gorivo u rubljama. Vlasti Sofije obezbeđuju oko 1/3 potrebnog gasa na osnovu dugoročnog ugovora sa Azerbejdžanom, ali ostale isporuke zavise od kratkoročnih ugovora.

U junu, poslednjih dana svog boravka na vlasti, vlada Kirila Petkova dogovorila je isporuku sedam plovila tečnim gasom iz SAD uz pomoć Evropske komisije.

Zalihe gasa iz SAD bi popunile otprilike polovinu bugarskog manjka. Ali Petkova vlada je smenjena izglasavanjem nepoverenja, a vanredni parlamentarni izbori zakazani su za 2. oktobar.

Vršilac dužnosti ministra energetike Rosen Hristov objasnio je da je predlog za LNG odbijen jer je skupo rezervisati LNG slote u Turskoj i Grčkoj. Hristov je rekao da Bugarska može da pronađe gas, ali visoke cene predstavljaju problem.

Zabrinjavaju nas ne toliko obim, koliko trend rasta cena na tržištu“, rekao je ministar.

On je dodao da je cilj bugarske vlade da obezbedi sistematsko snabdevanje gasom gasovodima. Sledeće nedelje, razgovori sa tri turske kompanije imaće za cilj da obezbede čvrste ponude za snabdevanje za šest do 12 meseci, sa prioritetom da se garantuju količine do kraja zime.

I sledeće nedelje će se voditi pregovori o povećanju azerbejdžanskih zaliha, ali će cena biti drugačija od cene trenutnog ugovora.

Ranije je Bugarska dobila uveravanja u blagovremeno puštanje u rad interkonektora sa Grčkom, koji će omogućiti Evropi da dobije azerbejdžanski gas i tako smanji zavisnost od Rusije.

Posle ostavke vlade Petkova, bugarske vlasti su ponovo počele da govore o mogućim dogovorima oko snabdevanja gasom iz Gasproma. Takav korak motivisan je nedostatkom garancija za dobijanje plavog goriva iz drugih izvora.

Gasprom je krajem aprila prekinuo isporuku gasa bugarskom Bulgargazu i poljskom PGNiG-u zbog neplaćanja u rubljama.