Optužba je usledila nakon što je pakistanski regulator za elektronske medije kasno u subotu objavio zabranu emitovanja Kanaovih govora uživo zbog, kako je rekao, njegovog „govora mržnje“ protiv državnih institucija.
„Uvezena vlada je blokirala Jutjub usred mog govora“, rekao je Kan na Tviteru.
Portparol pakistanske uprave za telekomunikacije, koja reguliše internet u zemlji, nije odmah odgovorio na Rojtersov zahtev za komentar.
Kan se zalagao za nove izbore u Pakistanu nakon što je zbačen sa vlasti u aprilu glasanjem u parlamentu. Održavao je vatrene govore na skupovima širom zemlje.
„Gospodin Imran Khan… u svojim govorima/izjavama kontinuirano… iznosi neosnovane optužbe i širi govor mržnje svojim provokativnim izjavama protiv državnih institucija,” navodi se u saopštenju Pakistanske regulatorne uprave za elektronske medije (PEMRA) u subotu.
PEMRA je saopštila da, sa trenutnim dejstvom, zabranjuje kanalima vesti da emituju njegove govore uživo, ali je rekla da bi snimljeni govori mogli da se emituju.
Kanovi govori su bili „štetni za održavanje reda i zakona i vjerovatno će narušiti javni mir i spokoj“, dodaje PEMRA.
Kan je ciljao brojne državne institucije, uključujući vladu, policiju i moćnu vojsku zemlje.
Kanova stranka je ubrzo nakon subotnje televizijske zabrane saopštila da će biti emitovana uživo na „500+ Jutjub i Fejsbuk kanala“.
Međutim, mnogi korisnici društvenih medija širom Pakistana prijavili su probleme u pristupu Jutjubu kada je Kan trebalo da se obrati na skupu u nedelju uveče u garnizonskom gradu Ravalpindi.
Kan je u svom govoru u nedelju rekao da je cenzurisan jer nije prihvatio aktuelnu koalicionu vladu koja ga je izglasala sa vlasti.
Zabrana televizije usledila je dan nakon što je Kan zapretio šefu policije u Islamabadu i jednoj sutkinji zbog, kako je tvrdio, hapšenja i navodnog mučenja njegovog bliskog saradnika koji se suočava sa optužbama za pobunu.
Njegov pomoćnik je pozvao niže i srednje činove vojske da prkose naređenjima iz vrha.
Policija u Islamabadu je u nedelju optužila Khana zbog pretnji policijskim zvaničnicima i sudskom sudiji prema delovima antiterorističkog zakona.