Apelacioni sud u Beogradu potvrdio je rešenje Višeg suda u Beogradu kojim je potvrđena prva optužnica koju je srpsko Tužilaštvo za ratne zločine podiglo protiv četvorice oficira hrvatskog ratnog vazduhoplovstva za zločine počinjene u vojno-policijskoj akciji „Oluja“ dogovorenoj na sastanku vojnog i političkog rukovodstva Hrvatske na Brionima 31. jula 1995. godine.
„Republika Srbija, u ovom predmetu nije zatražila međunarodnu pravnu pomoć, već su hrvatskim organima informacije o navedenom postupku dostupne isključivo iz spekulacija i poluinformacija prenesenih iz srpskih medija“, navodi Ministarstvo pravosuđa i uprave Hrvatske u saopštenju objavljenom na zvaničnom sajtu.
Dodaje i da okrivljeni nisu obavešteni o pokretanju krivičnog postupka, niti su u bilo kojoj fazi tog postupka ispitani, niti je traženo njihovo ispitivanje putem nadležnih organa Hrvatske.
Time su, smatra to Ministarstvo, evidentno narušena njihova prava koja im kao okrivljenima u krivičnom postupku garantuje Evropska konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, a koja se upravo ostvaruju primenom instrumenata međunarodne pravne pomoći.
„Republika Srbija ponovno pokušava preuzeti ulogu Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju proglašavajući se nadležnom na teritorijima drugih suverenih, međunarodno priznatih država, bez ikakvih ograničenja koja su sastavni deo međunarodnog prava“, ocenjuje se u saopštenju.
Dodaje se da je takav stav „protivan vladavini prava, međunarodnom pravu i međunarodnom kaznenom pravu“. Ujedno, takav pristup prepreka je rešavanju otvorenih pitanja ne samo u području pravosudne saradnje, već i u pogledu rešavanja pitanja nestalih osoba.
Takođe, navodi se da Hrvatska očekuje od Srbije da „poštuje međunarodne standarde i pokaže istinsku volju za rešavanje otvorenih pitanja u okviru međudržavnih komisija“.
Ističe se da će hrvatska Vlada iskoristiti sve mehanizme koje ima na raspolaganju da, kako je saopšteno, „zaštiti hrvatske pilote i dignitet Domovinskog rata“.