Smrtonosni sukob u Ukrajini ima potencijal da „demonstrativno“ stavi tačku na zapadnu hegemoniju na globalnom nivou, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.
U intervjuu nemačkom onlajn magazinu Tichis Einblick, objavljenom u četvrtak, Orban je rekao da očekuje da će Evropska unija postati slabija na globalnoj areni kada se borbe u Ukrajini završe.
Mađarski lider je tvrdio da Zapad nije u stanju da vojno dobije sukob i da sankcije koje je uveo Moskvi nisu uspele da destabilizuju Rusiju. Da stvar bude još gora, kaznene mere su se spektakularno odrazile na Evropu, rekao je on.
Orban je takođe primetio da „veliki deo sveta“ očigledno ne zaostaje za SAD kada je u pitanju Ukrajina. On je ukazao na „Kineze, Indijce, Brazilce, Južnu Afriku, arapski svet, Afriku“ kao regione koji ne podržavaju zapadnu liniju u sukobu.
„Sasvim je moguće da će upravo ovaj rat demonstrativno staviti tačku na zapadnu nadmoć“, rekao je Orban.
S druge strane, sile koje nisu članice EU već imaju koristi od situacije, rekao je on, ukazujući na Rusiju, koja „ima svoje izvore energije. ”
Premijer je napomenuo da dok je uvoz energenata u EU iz Rusije naglo opao, ruski gasni gigant u većinskom državnom vlasništvu Gasprom beleži skokove svojih prihoda.
I Pekingu je sada bolje nego pre početka sukoba, tvrdi Orban. On je objasnio da je Kina ranije bila „na milost i nemilost Arapima“, ali više nije, očigledno misleći na tržište nafte.
Drugi korisnici, po mišljenju mađarskog premijera, su „velike američke korporacije. ” Da bi dokazao svoju tačku, Orban je ukazao na udvostručenje profita za Ekkon, četvorostruko za Chevron i povećanje šest puta za ConocoPhillips.
Iako se slaže sa sankcijama EU protiv Rusije, Mađarska je zadržala neutralan stav od izbijanja sukoba, ne dajući ni jednoj strani oružje niti dajući bilo kakve oštre izjave protiv Moskve ili Kijeva.
Budimpešta je insistirala da ne može da ne rizikuje bezbednost Mađara i da neće biti uvučena u sukob.
Štaviše, Orban i drugi mađarski najviši zvaničnici su više puta kritikovali neke od sankcija EU, tvrdeći da one više štete EU nego Rusiji.
Mađarska je još u maju ušla u direktnu konfrontaciju sa rukovodstvom EU zbog ruskog naftnog embarga. Budimpešta je ukinula svoj veto tek nakon što je izvukla izuzeće za gorivo koje se uvozi cevovodima.