Trenutna energetska kriza i inflacija mogli bi da dovedu do protesta u nemačkoj Severnoj Rajni-Vestfaliji, upozorio je ministar unutrašnjih poslova regiona. Herbert Reul je dodao da ova pitanja koriste teoretičari zavere, koje je opisao kao pretnju nemačkoj državi.
Pojavljujući se u ponedeljak u programu Fruhstart na n-tv-u, Reul je rekao da „mi sada više ne govorimo o demonstrantima, već o nečemu poput novih neprijatelja države, koji se tamo uspostavljaju. ”
Zvaničnik je izrazio zabrinutost da bi, kada stvari kao što su „energetska kriza, cene, hladna dnevna soba“ postale „zaista opipljive“, narativi teoretičara zavere mogli dobiti više pažnje među stanovništvom.
Prema ministru unutrašnjih poslova Severne Rajne-Vestfalije, pandemija Covida i karantina povezana sa njom prestali su da budu tema kojom se bave oni koje je nazvao teoretičarima zavere, sada kada su vlasti ukinule restriktivne mere. Međutim, „oni sada zloupotrebljavaju strahove ljudi na drugim poljima“, upozorio je Reul, dodajući da to nije „ništa za kijanje. ”
Zvaničnik je rekao novinarima da „ako pogledate internet, Telegram i tako dalje, oni se sve više okreću ovim temama – ukrajinski rat, kriza, gasna kriza, cene i pokušavaju da pridobiju više ljudi. ”
Prema Reulu, uprkos svim zabrinutostima koje je naveo, uspostavljanje kriznog odbora u svetlu moguće energetske krize bilo bi preuranjeno. Ono što se mora obezbediti je da lokalna policija može da nastavi sa radom bez obzira na sve, rekao je on.
Imamo dodatne cisterne, 40 rezervoara kapaciteta 40.000 litara, koje raspoređujemo policiji širom regiona, tako da smo spremni za akciju ako dođe do najgoreg“, objasnio je ministar unutrašnjih poslova.
Štaviše, više od 100 satelitskih telefona je naručeno za policiju Severne Rajne-Vestfalije kako bi službenici mogli da komuniciraju čak i u slučaju nestanka struje.
Na pitanje šta država može da učini da poveća poverenje javnosti i odseče tlo pod nogama ekstremista, Reul je rekao da je „najvažnije [stvar] biti pošten, a ne davati obećanja koja ne možete da ispunite. ”
Posle početka ruskog rata u Ukrajini, cene gasa su skočile na rekordno visoke u Evropi i do danas su znatno više nego prošle godine.
Da stvar bude gora, Rusija je nedavno prekinula isporuke gasa Nemačkoj.
Nekoliko visokih nemačkih zvaničnika u više navrata upozoravalo je svoje sunarodnike i žene na tešku zimu koja je pred nama i pozivala ih da štede energiju kako bi zemlja mogla da napuni svoje rezervoare gasa na vreme.