Rusija smenjuje šefa Crnomorske flote nakon neuspeha na Krimu

Rusija smenjuje šefa Crnomorske flote nakon neuspeha na Krimu

Rusija je smenila komandanta svoje Crnomorske flote sa sedištem na Krimu, izvestila je u sredu državna novinska agencija, nakon što je serija eksplozija potresla poluostrvo koje je anektirala 2014. godine i koje je ranije smatrano sigurna pozadinska baza za svoj rat u Ukrajini.

Moskva je okrivila sabotere za eksplozije koje su u utorak zahvatile skladište municije na severu Krima. Oblaci dima kasnije su viđeni kako se dižu u drugoj ruskoj vojnoj bazi na centralnom Krimu, piše ruski list Komersant.

Ukrajina nije zvanično preuzela odgovornost, ali je to nagovestila. Očigledna sposobnost Ukrajine da udari dublje na teritoriju koju je okupirala Rusija, bilo nekim oblikom oružja ili sabotažom, ukazuje na pomak u sukobu. Eksplozije su prošle nedelje uništile ratne avione u ruskoj vazdušnoj bazi na Krimu.

U sredu je ruska novinska agencija RIA citirala izvore koji su rekli da je komandant njene Crnomorske flote Igor Osipov smenjen novim šefom Viktorom Sokolovim.

Ako se potvrdi, taj potez bi označio jedno od najistaknutijih otpuštanja vojnog zvaničnika do sada u ratu u kojem je Rusija pretrpela velike gubitke u ljudstvu i opremi.

Državna RIA citirala je izvore koji su rekli da je novi načelnik predstavljen članovima vojnog saveta flote u krimskoj luci Sevastopolj.

Crnomorska flota, koja ima cenjenu istoriju u Rusiji, pretrpela je nekoliko poniženja otkako je predsednik Vladimir Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu – koju Moskva naziva „specijalnom vojnom operacijom“ – 24. februara.

U aprilu je Ukrajina udarila svoj vodeći brod, ogromnu krstaricu Moskva, raketama Neptun. Postao je najveći ratni brod koji je potopljen u borbi u poslednjih 40 godina.

Krim, koji je Rusija zauzela Ukrajini 2014. godine i od tada je intenzivno ojačala, predstavlja glavni put snabdevanja ruskih snaga u južnoj Ukrajini, gde Kijev planira kontraofanzivu u narednim nedeljama.

Predsednik Volodimir Zelenski pozvao je Ukrajince da se klone ruskih vojnih baza i skladišta municije i rekao da bi eksplozije mogle imati različite uzroke, uključujući nesposobnost.

Ali svi oni znače isto – uništavanje logistike okupatora, njihove municije, vojne i druge opreme i komandnih mesta, spasava živote naših ljudi“, rekao je on u večernjem obraćanju u utorak.

Ruska služba bezbednosti FSB saopštila je u sredu da je uhapsila šest članova, kako je nazvala, islamističke terorističke ćelije na Krimu, ali nije rekla da li su oni osumnjičeni za umešanost u eksplozije.

Crnomorska flota je takođe blokirala ukrajinske luke od početka rata, zadržavajući vitalni izvoz žitarica, koji tek sada ponovo počinje da se kreće prema sporazumu koji su posredovali Turska i Ujedinjene nacije.

Rat je izazvao bekstvo miliona miliona ljudi, ubio hiljade i produbio geopolitički jaz između Zapada i Rusije, koja kaže da je cilj njene operacije demilitarizacija suseda i zaštita zajednica koje govore ruski.

Ukrajina, koja se oslobodila vlasti Moskve kada se Sovjetski Savez raspao 1991. godine, optužuje Rusiju da vodi osvajački rat u imperijalnom stilu.

Pavlo Kirilenko, guverner istočnog regiona Donjecka, koji je bio u nekim od najžešćih borbi, rekao je rano u sredu da su dva civila ubijena, a sedam ranjeno u granatiranju ruskih snaga u poslednja 24 sata.

Ukrajinska vlada je naredila masovnu evakuaciju u Donjecku, ali za jedan par na maloj farmi u blizini grada Kramatorska odlazak nije bio opcija.

„Baka se ne može transportovati – ona ima skoro 100 godina“, rekla je Natalija Atajanc (47) dok je proveravala stariju ženu. Za njenog supruga, Aleksandra, ideja o odlasku bila je „strašna“.

„Ovde su nam sahranjeni roditelji. A ovo je i naša zemlja… gde da idemo, u tuđinu?“ rekao je.