Ljetnje vježbe saveznika, koje će se održati od 22. avgusta do 1. septembra u Južnoj Koreji pod nazivom Ulchi Freedom Shield, uključivaće vježbe na terenu koje će uključivati avione, ratne brodove, tenkove i potencijalno desetine hiljada vojnika.
Vežbe naglašavaju posvećenost Vašingtona i Seula da obnove obuku velikih razmera nakon što su otkazali neke od svojih redovnih vežbi i sveli druge na kompjuterske simulacije poslednjih godina kako bi stvorili prostor za diplomatiju sa Pjongjangom i zbog zabrinutosti oko COVID-19.
Ministarstvo odbrane SAD je takođe saopštilo da su američka, južnokorejska i japanska mornarica učestvovale u vežbama upozoravanja na rakete i traganja i praćenja balističkih raketa kod obala Havaja od 8. do 14. avgusta, za koje je rečeno da su usmerene na unapređenje trilateralne saradnje u severnokorejskih izazova.
Dok Sjedinjene Države i Južna Koreja svoje vežbe opisuju kao odbrambene, Ulchi Freedom Shield će skoro sigurno izazvati ljutu reakciju Severne Koreje, koja sve savezničke obuke opisuje kao probe invazije i koristi ih da opravda razvoj nuklearnog oružja i raketa.
Pre nego što su odložene ili smanjene, SAD i Južna Koreja su svakog proleća i leta održavale velike zajedničke vežbe u Južnoj Koreji. Prolećne su bile naglašene vežbama bojeve vatre koje su uključivale širok spektar kopnenih, vazdušnih i morskih sredstava i koje su obično uključivale oko 10.000 američkih i 200.000 korejskih vojnika.
Desetine hiljada savezničkih vojnika učestvovalo je u letnjim vežbama, koje su se uglavnom sastojale od kompjuterskih simulacija za usavršavanje zajedničkog donošenja odluka i planiranja, iako je vojska Južne Koreje ovog puta naglasila oživljavanje terenske obuke velikih razmera.
Zvaničnici Ministarstva odbrane Seula i njegovog zajedničkog štaba nisu komentarisali broj američkih i južnokorejskih vojnika koji će učestvovati u Ulchi Freedom Guardian Shield-u.
„Najveće značenje (Ulchi Freedom Shield) je da normalizuje Južnu Koreju-SAD. kombinovane vežbe i terensku obuku, (doprinos) obnovi Južne Koreje-SAD. saveza i kombinovanog odbrambenog stava“, rekao je Mun Hong-sik, portparol Ministarstva odbrane tokom brifinga.
Neki stručnjaci kažu da bi Severna Koreja mogla iskoristiti vežbe kao izgovor za podsticanje tenzija.
Sever je već upozorio na „smrtonosnu” odmazdu protiv Južne Koreje zbog izbijanja COVID-19 za koju sumnjivo tvrdi da su ga izazvali propagandni leci protiv Pjongjanga i drugi predmeti koji su leteli preko granice balonima koje su lansirali južnjački aktivisti. Postoji zabrinutost da pretnja Severne Koreje, koju je prošle nedelje izdala moćna sestra lidera Kim Džong Una, predstavlja provokaciju, koja može uključivati nuklearni ili veći raketni test ili čak granične okršaje.
U intervjuu za televiziju Asošiejted pres prošlog meseca, Čoe Džin, zamenik direktora istraživačkog centra koji vodi Ministarstvo spoljnih poslova Pjongjanga, rekao je da će se Sjedinjene Države i Južna Koreja suočiti sa „bez presedana“ bezbednosnim izazovima.
Kim Jun-rak, portparol Združenog generalštaba Južne Koreje, rekao je da južnokorejska i američka vojska pažljivo prate aktivnosti i objekte Severne Koreje.
Animozitet se nagomilao na Korejskom poluostrvu otkako su nuklearni pregovori SAD i Severne Koreje izostali iz koloseka početkom 2019. zbog razmene oslobađanja sankcija Severa koje predvode SAD i koraka Severa za razoružanje.
Kim Džong Un je od tada izjavio da će pojačati svoje nuklearno odvraćanje suočen sa „gangsterskim“ pritiskom SAD i prekinuo je svaku saradnju sa Jugom. Iskorišćavajući podelu u Savetu bezbednosti UN zbog ruskog rata protiv Ukrajine, Severna Koreja je ove godine ubrzala testiranje oružja rekordnim tempom, izvodeći više od 30 balističkih lansiranja. Oni su uključili prve demonstracije tehnologije interkontinentalnih balističkih raketa u zemlji od 2017. i dalje testove taktičkih sistema dizajniranih da budu naoružani malim nuklearnim oružjem na bojnom polju.
Kim je svoje prepijanje sa testiranjem istakao ponovljenim upozorenjima da će Sever proaktivno koristiti svoje nuklearno oružje u sukobima sa Južnom Korejom i Sjedinjenim Državama, za koje stručnjaci kažu da ukazuje na eskalirajuću nuklearnu doktrinu koja bi mogla da izazove veću zabrinutost za njegove susede.
Južna Koreja i američki zvaničnici kažu da se Severna Koreja takođe priprema za svoju prvu nuklearnu probu od septembra 2017, kada je tvrdila da je razvila termonuklearnu bojevu glavu koja će stati na svoje ICBM.