Njihova poseta događa se dve nedelje posle posete predsednice Predstavničkog doma Kongresa SAD Nensi Pelosi, koja je tada izazvala veliko nezadovoljstvo Pekinga.
Vlasti su navele da su organizovale vežbe na moru i vazdušnom prostoru oko Tajvana.
Američka delegacija, čija poseta nije najavljena, stigla je u Tajpej u nedelju uveče i trebalo bi da se sastane sa predsednicom ostrva Cai Ing Ven, pre prijema organizovanog u Ministarstvu spoljnih poslova.
Dvodnevno putovanje se fokusira na trgovinu, regionalnu bezbednost i klimatske promene, saopštio je Američki institut na Tajvanu, za koji Frans pres navodi da je de fakto ambasada SAD na ostrvu.
Ta poseta dolazi manje od dve nedelje posle posete Nensi Pelosi. Tada su kineske vlasti reagovale vojnim vežbama. Tokom pet dana, vojska je rasporedila ratne brodove, rakete i borbene avione, simulirajući blokadu ostrva.
Novi manevri predstavljaju „sredstvo odvraćanja SAD i Tajvana, koji nastavljaju da igraju političke trikove i podrivaju mir i stabilnost širom Tajvanskog moreuza“, izjavio je neimenovani portparol kineske vojske i dodao da će njegova zemlja „odlučno braniti nacionalni suverenitet“.
Tajvan se od Kine otcepio po završetku građanskog rata i komunističke revolucije 1949. godine i poraza nacionalističke partije Kuomintang, koja se sklonila na to ostrvo, ali ga Kina i dalje smatra delom svoje teritorije.