Delegacija američkog Kongresa sletela je na Tajvan u dvodnevnu posetu. Dolazak poslanika dolazi manje od dve nedelje nakon što je odvojena poseta predsednice Predstavničkog doma Nensi Pelosi izazvala nalet vojnih aktivnosti u Tajvanskom moreuzu i dovela do kvara u odnosima između Vašingtona i Pekinga.
Posetu Tajpeju najavio je Američki institut na Tajvanu, koji funkcioniše kao de fakto ambasada SAD na samoupravnom ostrvu. Prema institutu, senator iz Masačusetsa Ed Marki, demokrata, predvodi grupu. Predstavnici demokrata Džon Garamendi (Kalifornija), Alan Lovental (Kalifornija) i Don Bejer (Virdžina) idu u pratnji Markija, kao i poslanik Aumua Amata Kolman Radevagen, republikanac sa Američke Samoe.
Delegacija će se „sastati sa visokim tajvanskim liderima kako bi razgovarali o odnosima SAD i Tajvana, regionalnoj bezbednosti, trgovini i investicijama, globalnim lancima snabdevanja, klimatskim promenama i drugim značajnim pitanjima od zajedničkog interesa“, navodi institut.
SAD zvanično priznaju, ali ne podržavaju, suverenitet Kine nad Tajvanom, što je pozicija koja se naziva politika „Jedne Kine“. Dok američki zakonodavci i zvaničnici redovno putuju na ostrvo, Peking smatra posete viših američkih ličnosti prećutnim odobravanjem nezavisnosti Tajvana.
Takav je bio slučaj kada je Pelosi otputovala na Tajvan ranije ovog meseca. Peking je doživeo posetu druge osobe u liniji predsedničke sukcesije i člana iste političke partije kao i predsednik Džo Bajden kao kršenje principa Jedne Kine od strane najviših nivoa vlasti u Vašingtonu.
Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji je tu posetu opisao kao „potpunu farsu“, a Vang je dodao da će „oni koji uvrede Kinu biti kažnjeni“.
Kina je odgovorila na Pelosijevu posetu održavanjem vojnih vežbi bez presedana u Tajvanskom moreuzu i prekidom trgovinskih veza sa Tajpejem. Peking je takođe sankcionisao Pelosijevu porodicu i prekinuo diplomatske veze sa SAD u brojnim ključnim oblastima, uključujući klimatske promene, pomorsku bezbednost i druge vojne sektore.
Kina je u subotu izjavila da je „uspešno završila” svoje vojne vežbe, ali da će nastaviti „vojnu obuku i pripreme” da odbrani svoj „nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet”. Vežbe su završene ubrzo nakon što je kineska vlada objavila belu knjigu u kojoj se navodi da će težiti mirnom ponovnom ujedinjenju sa Tajvanom, ali da se neće odreći upotrebe sile za postizanje ovog cilja ako bude potrebno.
Kada je Markijeva delegacija stigla u Tajpej, kineski borbeni avioni, bombarderi i avioni za rano upozorenje otputovali su za Tajland na zajedničke vežbe sa Kraljevskim tajlandskim vazduhoplovstvom.
U međuvremenu, SAD održavaju zajedničke vežbe u Indoneziji sa australijskim, japanskim i singapurskim snagama, dok je Pentagon prošle nedelje najavio da će američka mornarica obavljati „vazdušni i pomorski tranzit” kroz Tajvanski moreuz u narednim nedeljama, dok je USS Udarna grupa nosača Ronalda Regana će ostati stacionirana u regionu.