Ukrajina i Rusija optužile su se u petak da rizikuju katastrofu granatirajući najveću evropsku nuklearnu elektranu, koju su zauzele ruske snage u regionu za koji se očekuje da će postati jedna od narednih velikih linija fronta u ratu, prenosi Rojters.
Zapadne zemlje pozvale su Moskvu da povuče svoje trupe iz fabrike u Zaporožju, ali do sada nema znakova da bi Rusija pristala na to. Ruske snage su početkom marta zauzele fabriku, ali je još uvek vode ukrajinski tehničari.
Biljka dominira južnom obalom ogromnog rezervoara na reci Dnjepar koji preseca južnu Ukrajinu. Ukrajinske snage koje kontrolišu gradove na suprotnoj obali našle su se pod intenzivnim bombardovanjem sa strane koju drži Rusija.
Tri civila, među kojima i jedan dečak, ranjena su tokom noći u granatiranju jednog od tih gradova, rekao je Marhanec, rekao je guverner Dnjepropetrovske oblasti Valentin Rezničenko.
Kijev je nedeljama rekao da planira kontraofanzivu da povrati Zaporožje i susedne Hersonske provincije, najveći deo teritorije koju je Rusija zauzela nakon svoje invazije 24. februara i koja je još uvek u ruskim rukama.
Regionalni guverner Donjecka Pavlo Kirilenko rekao je da je u petak bilo više granatiranja grada Kramatorska na istoku zemlje. Video objavljen na njegovom Telegram kanalu pokazuje veliku štetu na privatnim kućama. Tri osobe su poginule, naveo je gradonačelnik na Fejsbuku.
Ukrajinska vojska je saopštila da je njena artiljerija uništila rusko skladište municije u blizini mosta oko 80 milja (130 km) niz reku Dnjepar od nuklearne elektrane i rekla da bi sada mogla da udari skoro sve linije snabdevanja Moskve na okupiranom jugu.
Ukrajinske snage udarile su na četvrti most preko reke Dnjepar, napisao je u petak na Fejsbuku Serhij Klan, zvaničnik u pretežno okupiranoj Rusiji Hersonskoj oblasti.
„Danas su ukrajinske oružane snage udarile na poslednji, četvrti, most koji povezuje levu i desnu obalu. To znači da Rusi više nemaju nikakvu mogućnost da unose novu opremu“, rekao je Klan.
Ruske vlasti nisu komentarisale ove izveštaje.
Rojters nije mogao nezavisno da potvrdi ove izveštaje.
Ruska invazija na Ukrajinu dovela je odnose između Sjedinjenih Država i Rusije na nisku tačku, a Moskva je u petak poslala novo upozorenje o produbljivanju razdora.
Sjedinjene Države snabdevaju Ukrajinu oružjem za odbranu, a Rusija ju je optužila da je direktno umešana u rat.
Visoki ruski zvaničnik je u petak rekao da je Moskva rekla Vašingtonu da će diplomatske veze biti teško oštećene, pa čak i prekinute, ako bi američki Senat uspeo da usvoji zakon kojim bi se Rusija izdvojila kao „državni sponzor terorizma“.
Takav zakon bi prouzrokovao „najozbiljniju kolateralnu štetu bilateralnim diplomatskim odnosima, do tačke njihovog pogoršanja, pa čak i prekida“, rekao je Aleksandar Darčijev, šef severnoameričkog odeljenja Ministarstva spoljnih poslova Rusije, citirala je novinska agencija TASS.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pozvao je Sjedinjene Države i druge zemlje da Rusiji daju to ime, optužujući njene snage da gađaju civile, što Moskva poriče.
„Posle svega što su okupatori uradili u Ukrajini, može postojati samo jedan pristup Rusiji – kao terorističkoj državi“, rekao je Zelenski u svom noćnom obraćanju u petak.
Ukrajinska agencija Energoatom, čiji radnici i dalje upravljaju elektranom u Zaporožju pod ruskom okupacijom, saopštila je da je u četvrtak elektrana pogođena pet puta, uključujući i blizu mesta skladištenja radioaktivnih materijala.
Rusija kaže da Ukrajina bezobzirno puca na fabriku. Kijev kaže da su je ruske trupe same udarile i da takođe koriste elektranu kao štit za pokrivanje dok bombarduju obližnje gradove i gradove pod kontrolom Ukrajine. Rojters nije mogao da potvrdi nijedan nalog.
„Ukrajinske oružane snage ne oštećuju infrastrukturu (elektrane), ne udaraju tamo gde može da postoji opasnost u svetskim razmerama. Razumemo da se okupatori kriju iza takvog štita jer tamo nije moguće udarati. Natalija Humenjuk, portparol južne vojne komande Ukrajine, rekla je ukrajinskoj nacionalnoj televiziji.
Bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev odbacio je takve optužbe kao „100% besmislice“.
Nuklearni stručnjaci strahuju da bi borbe mogle oštetiti bazene istrošenog goriva u elektrani ili reaktore.
„Ne postoji nuklearna elektrana na svetu koja je projektovana da radi u ratnoj situaciji“, rekao je Mikl Šnajder, koordinator Izveštaja o stanju svetske nuklearne industrije.
Osim udara granate, veliku zabrinutost izaziva gubitak električne energije potrebnog da se reaktori ohlade i psihološko stanje ukrajinskih radnika.
Glavne ukrajinske linije fronta bile su relativno statične poslednjih nedelja, ali su borbe u poslednje vreme intenzivirane u očekivanju, kako Ukrajina kaže, planirane kontraofanzive na jugu.
Ukrajinski generalštab je u petak izvestio o raširenom granatiranju i vazdušnim napadima ruskih snaga na brojne gradove i vojne baze, posebno na istoku gde Rusija pokušava da proširi teritoriju koju drže u ime separatističkih zastupnika.
Jedna granata je u petak ujutru pogodila put ispred kuće 74-godišnje Irine u Kramatorsku, manje od 20 milja od linije fronta.
„Sve je uništeno. Nema prozora, nema krova na jednoj strani“, rekla je penzionerka koja je samo dala ime. „Kada padne kiša unutra će sve biti mokro. Šta sad? Nemamo sredstava da odemo. Gde bismo išli?“