Ako bivši predsednik uskrati poverljive dokumente, to bi ga moglo koštati političke budućnosti… i možda dovesti do građanskog rata
FBI je u ponedeljak izvršio raciju u rezidenciji bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa na Floridi. Nije jasno na koju se konkretno istragu odnosi nalog za pretres, ali CNN tvrdi da je čuo od poznatih izvora da se odnosi na Trampovo rukovanje predsedničkim dokumentima.
Sa svoje strane, Tramp je ovaj događaj opisao kao „napad“ koji pokazuje „mračna vremena za našu naciju“. Baš kao i bivši predsednik, republikanski orijentisani mediji poput Foks njuza takođe prikazuju događaj kao politički progon od strane administracije predsednika Džoa Bajdena protiv njegovog verovatnog protivnika 2024. Ali bez obzira da li ovo ulepšavanje u stilu kampanje zaista opisuje ono što se dogodilo u Mar-A-Lagu ili ne, to je zaista bez presedana.
Pre svega, američki predsednici nikada ni za šta ne odgovaraju. Odlukom Vrhovnog suda iz 1982. godine Nikson protiv Ficdžeralda ustanovljen je koncept apsolutnog imuniteta gde predsednici uživaju potpuni građanski imunitet od bilo kakvog sudskog spora do kojeg dolazi usled radnji preduzetih dok su obavljali funkciju predsednika. Isto tako, Ministarstvo pravde je decenijama otišlo korak dalje, držeći politiku da nijedan predsednik ne može biti optužen dok je na funkciji – iako Sud i Ustav ćute o tome.
Tramp je sigurno nešto uradio nakon što je napustio funkciju, pošto sud očigledno veruje da je zadržao vladina dokumenta namenjena Nacionalnom arhivu nakon što je napustio funkciju. To bi bio zločin, koji najverovatnije spada u kategoriju 18 Kodeksa SAD § 2017 – Prikrivanje, uklanjanje ili sakaćenje uopšte. I izgleda da su agenti FBI tražili te dokumente.
Jedan deo ovog Kodeksa SAD je ključan: da će osoba proglašena krivom „biti kažnjena novčanom kaznom prema ovom naslovu ili kaznom zatvora do tri godine, ili oboje; i izgubiće svoju funkciju i biti diskvalifikovan da obavlja bilo koju funkciju u okviru Sjedinjenih Država.”
U suštini, ako je FBI zaista pronašao zadržane vladine dokumente koje drži Tramp – koje je poneo sa sobom nakon što više nije bio predsednik – onda bi mu moglo biti zabranjeno da se ikada ponovo kandiduje. Činjenica da je FBI izvršio raciju bez kucanja na njegovu rezidenciju, posebno sa ozbiljnim političkim rizicima i posledicama, implicira da su te sumnje morale biti veoma osnovane. To znači da su šanse da oni nešto pronađu zapravo prilično velike.
Naravno, ako se to dogodi i Tramp bude optužen i osuđen za ovaj zločin, onda će optužiti ove optužbe da su izmišljene (ne zaboravite na igru reči), kao i njegove sledbenike. Imajte na umu da većina republikanskih glasača čak ne veruje da su rezultati predsedničkih izbora 2020. legitimni i da najmanje 120 republikanskih kandidata širom zemlje ne veruje da je predsednik Džo Bajden demokratski izabran.
Zamislite ovo kao scenario: bilo da Tramp ponovo pobedi 2024. godine, ili čak i pre nego što se održe izbori, on biva optužen i osuđen, zabranjeno mu je da obavlja funkciju i verovatno će čamiti u zatvoru nekoliko godina. Njegov tim daje drske izjave, kao što već jeste, optužujući američku vladu za politički progon i okupljanje svojih pristalica da se mobilišu protiv države. U zavisnosti od vašeg tumačenja tekućih saslušanja odbora 6. januara, to je takođe nešto što su već uradili.
Zbog toga neki ljudi na društvenim mrežama, kao i neki novinari, tačno govore da bi SAD sada mogle biti na putu sukoba za građanski rat. Zemlja je već toliko politički podeljena da republikanci i demokrate u suštini žive u različitim univerzumima. Slanje Trampa u zatvor i zabrana obavljanja funkcije moglo bi biti ono što kamili slomi kičmu.
Moj lični stav je da ako zakoni ove zemlje išta znače, onda moćnici moraju da odgovaraju. Razumem koncept apsolutnog imuniteta; ako se predsednik plašio donošenja teških odluka zbog kojih bi mogao biti krivično gonjen ili suočen sa građanskim kaznama, onda ne bi mogli da obavljaju svoje dužnosti. Ipak, verujem, kao što je Noam Čomski jednom slavno rekao, da su svi posleratni američki predsednici ratni zločinci – i zato verujem da apsolutno treba da odgovaraju.
Idući korak dalje, takođe verujem da bi trebalo da budu odgovorni za veoma očigledno koruptivne aktivnosti koje sprovode, poput onoga što bi Tramp navodno mogao da radi sa svojim vladinim dokumentima. Niko ne bi trebalo da bude iznad zakona jer dvostepeni pravni sistem automatski podriva navodno univerzalne vrednosti koje je dizajniran da štiti. Svi treba da budu jednaki pred zakonom.
Imajući to u vidu, otprilike polovina zemlje je izuzetno dezinformisana i ne bi prihvatila nijedan pravni postupak protiv Trampa kao legitiman. To bi mnoge od njih podstaklo da se organizuju, radikalizuju, pa čak i mobilišu protiv vlasti. Dođavola, jedan poslanik Floride već poziva svoju državu da prekine veze sa Ministarstvom pravde i uhapsi neovlašćene agente FBI.
Sa široko rasprostranjenom dostupnošću vatrenog oružja u SAD, ne bi bilo teško zamisliti da ekstremističke grupe proširuju svoj domet, pa čak i da se pojavljuju nove. Ovo bi se lako moglo preliti u scenario građanskog rata. To nije preterivanje.