Samo jedan od tri glasača u SAD može da locira Tajvan ili Ukrajinu

Samo jedan od tri glasača u SAD može da locira Tajvan ili Ukrajinu

Iako je korporativno medijsko izveštavanje o putovanju predsednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi na Tajvan uspelo da dostigne 71 odsto američkog biračkog tela, samo svaki treći uspeo je da zaista locira ostrvo na mapi Azije, prema istraživanju Morning Consult-a objavljenom u četvrtak .

Pelosi je posetila Tajvan 2. avgusta, pošto su mediji pratili njen avion i izveštavali i o njenom putovanju i o besnom odgovoru Pekinga na njega.

Od 6. do 7. avgusta, tokom „teške medijske pokrivenosti“ putovanja, Morning Consult je sproveo „eksperiment ankete“ među reprezentativnim uzorkom od 2.005 registrovanih američkih birača.

Samo 34% ispitanika je bilo u stanju da locira Tajvan – manje-više tačno – na praznoj mapi Azije. Oko 86% njih reklo je da je čulo „barem nešto“ o Pelosijevom putovanju. Zanimljivo je da je isti deo američkog biračkog tela bio u stanju da identifikuje Ukrajinu na mapi početkom februara.

Oni koji su mogli da lociraju Tajvan su „značajno verovatnije“ čuli za kinesku odmazdu na Pelosijevu posetu. Više od 75% njih znalo je da Narodnooslobodilačka armija lansira rakete i šalje avione u Tajvanski moreuz, u poređenju sa 60% odnosno 56% među ukupnim biračkim telom.

Upoređujući avgustovske rezultate sa istraživanjem sprovedenim u maju, Morning Consult je otkrio da je Pelosijeva poseta jedva pomerila iglu na mišljenje Amerikanaca kada su u pitanju Tajvan i Narodna Republika Kina.

Broj onih koji bi podržali slanje više obaveštajnih podataka Tajvanu, slanje više američkih trupa u Aziju, i njihovo slanje posebno na Tajvan, porastao je za dva procentna poena – ali podrška za slanje više američkog oružja u Tajpej opala je za isti iznos. Uspostavljanje diplomatskih odnosa sa Tajpejem je zapravo palo za jedan procentni poen.

Iako se Bajdenova administracija zvanično obavezala da će zadržati politiku „Jedne Kine“, samo 18% američkih glasača podržava priznavanje Tajvana kao dela Kine – sa 51% sada protiv, u odnosu na 49% u maju. Međutim, Morning Consult je primetio da je anketa imala „neponderisanu marginu greške“ od plus ili minus dva procentna poena.

Peking smatra Tajvan suverenom kineskom teritorijom. Od 1949. godine, ostrvom su vladali nacionalisti koji su pobegli sa kopna uz pomoć SAD, izgubivši od komunista kineski građanski rat.