Rajapaksa je stigao na aerodrom Don Muang u Bangkoku čarterskim letom iz Singapura nakon što je imigraciona uprava grada-države saopštila u saopštenju u četvrtak da je napustio Singapur.
Očekuje se da će Rajapaksa privremeno ostati na Tajlandu nakon što je 14. jula pobegao iz Šri Lanke u Singapur. On je nedugo zatim podneo ostavku na funkciju nakon neviđenih nemira zbog neviđenih nemira koje je njegova vlada vodila u najgoroj ekonomskoj krizi u poslednjih sedam decenija, i nekoliko dana nakon što su hiljade demonstranata upali u predsednikov zvaničnik prebivalište i kancelarija.
Tajlandske vlasti saopštile su da bivši vojni oficir, koji je prvi šef države Šri Lanke koji je dao ostavku na sredini mandata, nije imao nameru da traži politički azil i da će ostati samo privremeno.
„Ovo je humanitarno pitanje i postoji dogovor da je to privremeni boravak“, rekao je premijer Prajut Čan-oča novinarima u sredu. Rajapaksa nije mogao da učestvuje ni u kakvim političkim aktivnostima dok je bio na Tajlandu, rekao je Prajut.
Ministar spoljnih poslova Tajlanda Don Pramudvinai rekao je da je vlada Šri Lanke podržala Rajapaksin put na Tajland, dodajući da bi diplomatski pasoš bivšeg predsednika omogućio da ostane 90 dana.
Rajapaksa se nije javno pojavljivao ili komentarisao otkako je napustio Šri Lanku. Rojters nije uspeo da ga odmah kontaktira.
Ekonomska kriza Šri Lanke rezultat je nekoliko faktora, uključujući COVID-19, koji je narušio njenu ekonomiju koja se oslanja na turizam i smanjio doznake radnika u inostranstvu, rastuće cene nafte, populističko smanjenje poreza i sedmomesečnu zabranu uvoza hemijskih đubriva prošle godine ta opustošena poljoprivreda.