Japanski premijer Fumio Kišida će u sredu rekonstruisati svoj kabinet u potezu koji se smatra pokušajem da udalji svoju administraciju od kontroverznih veza sa Crkvom ujedinjenja nakon ubistva bivšeg lidera Šinza Abea.
Obnova kabineta biće druga za samo 10 meseci otkako je Kišida preuzeo dužnost. On je novinarima u utorak rekao da će „stroga preispitivanje“ veza kandidata sa crkvom biti „preduslov“ u novom sastavu zvaničnika kabineta i rukovodilaca Liberalno-demokratske partije.
Kišida je rekao da je naložio svojim ministrima i drugim visokim zvaničnicima da razjasne svoju vezu sa Crkvom ujedinjenja „kako bismo mogli da postignemo politički i administrativni posao u koji ljudi mogu da veruju“.
Abe je smrtno ubijen dok je držao predizborni govor 8. jula, dva dana pre parlamentarnih izbora. Policijski i medijski izveštaji kažu da je uhapšeni muškarac ciljao na Abea zbog sumnje da je povezan sa Crkvom ujedinjenja, koju je čovek mrzeo jer su ogromne finansijske donacije njegove majke crkvi uništile njegovu porodicu.
Nedavne medijske ankete pokazale su da je rejting odobravanja Kišidinog kabineta pao na najniže nivoe otkako je preuzeo dužnost u oktobru. Istraživanje koje je u ponedeljak objavila javna televizija NHK pokazalo je da je podrška pala na 46% sa 59%.
Većina ispitanika je rekla da misle da političari nisu dovoljno objasnili svoje veze sa Crkvom ujedinjenja. Kišidin plan da održi državnu sahranu za Abea takođe je podelio javno mnjenje zbog Abeovih arhikonzervativnih stavova o nacionalnoj bezbednosti i istoriji rata.
Obnavljanje Kišidinog kabineta, koje se očekivalo u septembru pre jesenjeg skupštinskog zasedanja, očigledno je ubrzano pošto je podrška javnosti oslabila zbog pitanja vezanih za crkvene veze.
Nova postava će zvanično biti objavljena kasnije u sredu nakon masovne ostavke aktuelnih ministara. Kišida je rekao da je glavna svrha planirane rekonstrukcije kabineta da se „probije kroz jednu od najvećih posleratnih kriza“ kao što su pandemija koronavirusa, inflacija i intenziviranje tenzija oko Tajvana i ruskog rata protiv Ukrajine.
Očekivalo se da će pobeda na izborima u julu obezbediti dugoročno stabilno vođstvo pod Kišidom bez još zakazanih izbora do 2025. godine, ali Abeovo odsustvo i uticaj njegove šokantne smrti povećali su neizvesnost.
Navodno će biti smenjeno sedam sveštenika koji su priznali veze sa crkvom. Među njima su ministar odbrane Nobuo Kiši, Abeov mlađi brat koji je priznao da su sledbenici crkve bili volonteri u njegovim prošlim izbornim kampanjama, i predsednik Komisije za javnu bezbednost Satoši Ninoju, koji je prisustvovao događaju koji je organizovala organizacija povezana sa crkvom.
Kišija će zameniti bivši ministar odbrane Jasukazu Hamada, a Taro Kono, koji je bio bivši car vakcina i ministar odbrane, vratiće se u vladu kao digitalni ministar, preneli su Kjodo njuz i drugi mediji.
Ministar spoljnih poslova Jošimasa Hajaši, glavni sekretar kabineta Hirokazu Macuno i ministar ekonomije Daiširo Jamagiva će, kako se izveštava, ostati u novom kabinetu.
Ministar ekonomije i trgovine Koiči Hagiuda, koji je prijavio crkvene veze, biće prebačen na čelo odbora za istraživanje partijske politike, a zameniće ga bivši ministar ekonomije Jasutoši Nišimura.
Nova postava je sugerisala da Kišida pažljivo održava ravnotežu moći među krilima stranke kako bi učvrstio jedinstvo usred rastućih spekulacija o borbi za moć unutar Abeove frakcije i njenom uticaju.
Ali većina članova kabineta su muškarci stariji od 60 godina, sa samo dve žene, uprkos kritikama da japanskom politikom previše dominiraju stariji muškarci.
Dve ministrice su Sanae Takaichi, ultrakonzervativka koja je bila bliska Abeu i koja se postavlja kao ministarka ekonomske bezbednosti i Keiko Nagaoka, prvi put imenovana za ministra obrazovanja da zameni Šinsukea Suematsua, koji je priznao svoje veze sa Crkvom ujedinjenja.