Predsednica Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi izjavila je da ne žali zbog svog nedavnog kontroverznog putovanja na Tajvan i opisala ga kao „potpuno vredno toga“ u intervjuu za emisiju Todai u utorak.
Ova 82-godišnja političarka je insistirala na tome da je imala „ogromnu dvostranačku podršku“ za posetu i da su nju i njenu delegaciju veoma dobro primili tajvanska vlada i njen narod.
Međutim, ona je izjavila da je stav Kine o njenom putovanju irelevantan i insistirala na tome da Kini „neće biti dozvoljeno da izoluje Tajvan“ ili da diktira ko može, a ko ne može da poseti ostrvo.
„Ono što Kinezi rade je ono što obično rade“, primetio je govornik o odgovoru Pekinga na incident, dodajući da se kineski predsednik Si Sinping ponašao kao „nasilnik zbog sopstvene nesigurnosti“.
Nije bilo „ničeg ometajućeg“ u vezi sa posetom, rekla je Pelosi, navodeći da je putovanje u skladu sa politikom SAD o održavanju statusa kvo. Međutim, ona je takođe insistirala na tome da je važno staviti Kinu do znanja da će Vašington podržati Tajpej u skladu sa Zakonom o odnosima sa Tajvanom dok se istovremeno pridržava politike „Jedne Kine“.
Govornik je primetio da je druga dvostranačka američka delegacija posetila Tajpej pre nekoliko meseci, ali tada „niko nije rekao ni reč“, sugerišući da „nešto nije u redu sa ovom slikom“ i da je kontroverza možda imala veze sa da je žena.
Na pitanje da li „simbolična poseta“ podriva tekuće pokušaje Bele kuće da radi sa Kinom na rešavanju geopolitičkih i klimatskih pitanja, Pelosi je rekla da je putovanje „za nas bilo veoma značajno, da bismo slušali ljude u regionu o našim pun dnevni red.” Ona je dalje naglasila da je važno dati do znanja Tajvanu da ga SAD neće napustiti iz straha da bi se „Kina mogla ponašati“.
Pelosijino putovanje prošle nedelje, koje ju je učinilo najvišim američkim zvaničnikom koji je posetio Tajvan od 1997. godine, izazvalo je snažnu reakciju Pekinga, koji je pokrenuo „neviđene” vojne vežbe i vežbe gađanja u šest pomorskih oblasti oko Tajvana. Peking je takođe sankcionisao Pelosi i njenu porodicu, uveo trgovinska ograničenja za Tajpej i prekinuo diplomatske interakcije sa SAD po brojnim vojnim i civilnim pitanjima.
Kina smatra Tajvan neotuđivim delom svoje teritorije i posmatra posete poput Pelosijeve kao napad na njen suverenitet i kršenje principa „Jedne Kine“, prema kojem se većina zemalja uzdržava od diplomatskog priznanja Tajvana. Uprkos zvaničnom priznanju Pekinga kao jedinog legitimnog autoriteta u Kini od 1979. godine, SAD održavaju snažne nezvanične veze sa ostrvom od 23,5 miliona stanovnika, često prodaju oružje Tajpeju i podržavaju njihovo nastojanje za suverenitetom.