Bela kuća je u subotu opisala novu zabranu skoro svih abortusa u Indijani kao „razornu“ i pozvala Kongres da pristup abortusu učini zakonskim pravom širom zemlje.
Guverner Indijane Erik Holkomb potpisao je zabranu u petak, nakon što je usvojila oba doma državnog zakonodavstva koje kontrolišu republikanci. Zakon, koji stupa na snagu 15. septembra, zabranjuje sve abortuse osim u slučajevima silovanja i incesta, kada je život majke u opasnosti, ili ako se nerođenoj bebi dijagnostikuje fatalna abnormalnost.
Bolnice će biti jedine lokacije kojima je dozvoljeno da obavljaju procedure, što znači da će sedam državnih klinika za abortus biti zatvoreno. Lekari koji rade ilegalne abortuse će izgubiti lekarske dozvole.
Sekretar za štampu Bele kuće Karin Žan-Pjer opisala je usvajanje zakona kao „razarajući korak” i „još jedan radikalan korak republikanskih zakonodavaca da oduzmu reproduktivna prava i slobodu žena”.
„Jučerašnje glasanje, koje uvodi skoro potpunu zabranu abortusa u Indijani, trebalo bi da bude signal Amerikancima širom zemlje da se njihov glas čuje“, nastavio je Žan-Pjer. „Kongres bi takođe trebalo da odmah reaguje da donese zakon kojim se vraća zaštita Roe – jedini način da se obezbedi pravo žene da bira na nacionalnom nivou“, zaključila je ona.
Kongres nikada nije usvojio zakon koji dozvoljava abortus, a države su istorijski postavljale svoju politiku po tom pitanju. Ta situacija se promenila 1973. godine kada je Vrhovni sud presudio u slučaju Roe protiv Vejda da ustavno pravo na privatnost pokriva pravo žene da prekine trudnoću.
U kombinaciji sa kasnijom sudskom praksom, Roe protiv Vejda je dozvolio da se abortusi obavljaju bez „neopravdanog tereta“, pravnog standarda oko kojeg su se zagovornici i protivnici abortusa žestoko borili sve dok Vrhovni sud nije poništio presudu u junu, vraćajući zakon o abortusu na državni nivo. Pišući mišljenje većine, sudija Semjuel Alito je tvrdio da Roe protiv Vejda počiva na „izuzetno pogrešnom” i „izuzetno slabom” tumačenju Ustava.
Novo zakonodavstvo Indijane je prva zabrana abortusa nakon Roea koju je odobrilo zakonodavno telo države i postala zakon. Poslanici Zapadne Virdžinije odlučili su da odlože usvajanje sličnog zakona prošlog meseca, dok su glasači u Kanzasu prošle nedelje odlučili da ne uklone pravo na abortus iz državnog Ustava.
Oko 13 američkih država imalo je takozvane „zabrane pokretača“ u svojim knjigama, što znači da je većina abortusa odmah postala ilegalna, ili je postavljeno odbrojavanje prema ilegalnosti, u trenutku kada je Roe protiv Vejda poništen. Shodno tome, abortus je sada zabranjen u svim slučajevima bez izuzetaka u deset država, dok će još dve – Ajdaho i gore pomenuta Indijana – uskoro uvesti slične zabrane. Još tri države su uvele zabranu nakon šest nedelja trudnoće, dok je Florida zabranila proceduru nakon 15 nedelja. Sve ove zabrane i ograničenja osporili su aktivisti za abortus.
Žan-Pjerov poziv Kongresu verovatno će ostati neposlušan. Pokušaj da se kodifikuje i proširi zaštita Roea protiv Vejda u zakon propao je u maju, pa čak i da je 50 demokrata Senata bilo ujedinjeno u podršci takvom zakonu, i dalje bi im nedostajala većina od 60 glasova koja je potrebna da se prevaziđe jednoglasno protivljenje 50 republikanaca gornjeg doma.
Predsednik Džo Bajden rekao je da će podržati ukidanje senatske filbibusterske vladavine od 60 glasova samo da bi se usvojio ovaj zakon.