Selso Amorim, bivši brazilski ministar spoljnih poslova i sadašnji savetnik za spoljnu politiku predsedničkog kandidata Luiza Inasija Lule da Silve, osudio je sankcije Zapada Rusiji i rekao da će Brazil, ako Lula preuzme dužnost, zacrtati drugačiji kurs.
U intervjuu za Blumberg objavljenom u petak, Amorim je tvrdio da je odgovor Zapada na rusku vojnu operaciju u Ukrajini – sankcije Rusiji i milijarde dolara vredno oružje za Ukrajinu – učinili nuklearni rat realnom mogućnošću.
„Prvi put od kubanske raketne krize vidimo da se na nedeljnoj bazi objavljuju članci o riziku od nuklearnog oružja“, rekao je on, tvrdeći da je „neodgovorno ne tražiti mir“.
Amorimov argument odražava argument samog Lule. Još u maju bivši brazilski lider rekao je magazinu Tajm da vidi ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog kao podjednako odgovornog za sukob u Ukrajini, i osudio Vašington što ga je ohrabrivao da se suprotstavi Rusiji.
„Sjedinjene Države imaju veliki politički uticaj. A Bajden je mogao da izbegne [sukob], a ne da ga podstakne“, tvrdio je tada Lula.
Iz perspektive SAD, Amorim je doveo u pitanje logiku guranja Rusije u dublje partnerstvo sa Kinom, još jednim ekonomskim i vojnim rivalom Amerike.
„Nemam ništa protiv Kine“, naveo je on, dodajući da su obe deo grupe BRIKS, ali je rekao da „ne može da razume interes SAD za jačanje odnosa Kine i Rusije“.
Ako ostavimo ovaj odnos na stranu, Amorim je za Blumberg rekao da je ekonomija velika kao što je ruska „prevelika i strateška“ da bi se izolovala, i da Lulina administracija neće sprovoditi takvu politiku ako levičarski predsednik sa dva mandata bude izabran u oktobru. Govoreći za Tajm u maju, Lula je rekao da „mnoge različite zemlje“ moraju da „plate račun“ za tvrdolinijašnu antirusku politiku Vašingtona i da će, ako bude izabran, „Brazil ponovo postati protagonista na međunarodnoj sceni i mi dokazaće da je moguće imati bolji svet.”
Lula trenutno ima 11 poena ispred sadašnjeg predsednika Jaira Bolsonara, prema zbiru koji je sastavilo Američko društvo sa sedištem u SAD. Ukoliko trijumfuje u oktobru, Amorim će verovatno biti uticajan u određivanju spoljne politike svoje administracije, pošto je bio brazilski ministar spoljnih poslova tokom dva Lulina mandata od 2003. do 2010. godine.
Ni Bolsonaro nije sledio vođstvo SAD u vezi sa Ukrajinom. Uprkos tome što je Brazil glasao u Generalnoj skupštini UN da osudi Rusiju zbog sukoba, Bolsonaro je odbio da sankcioniše Moskvu i najavio svoju nameru da nastavi da kupuje đubrivo od Rusije i potpiše novi ugovor o uvozu ruskog dizela.
Kao i Lula, i Bolsonaro je delimično okrivio Kijev za sukob. Ukrajinci su, kako je rekao u februaru, „poverili komičaru sudbinu nacije“, misleći na Zelenskog.