Svaka nuklearna elektrana ima svoja pravila za regulisanje temperaturnog režima – posebno maksimalnu dozvoljenu temperaturu za zagrevanje vode, koja se koristi za hlađenje reaktora, a zatim odvodnjavanje.
Prevruća voda u slučaju pljuska zagreva vodene arterije u blizini, šteti lokalnoj flori i fauni. Ali usred vrućine, vlasnici postrojenja zatražili su od francuske vlade da podigne temperaturnu granicu, jer se reaktori mogu pregrejati bez vode.
Prema uredbi francuske vlade objavljenoj u subotu, postavljene su nove temperaturne granice za hlađenje reaktora, ali će ih pratiti „pojačani program praćenja životne sredine“.
Ovakav korak u uredbi opravdava se činjenicom da će, u nedostatku promene ograničenja, nuklearne elektrane biti prinuđene da obustave rad, dok je „održavanje minimalnog nivoa proizvodnje električne energije… javna potreba“.
Pravila će važiti privremeno, do 11. septembra. One su već bile kritikovane od strane jedne od francuskih ekoloških grupa, France Nature Environnement, rekavši da to „neće pomoći u promovisanju biodiverziteta“.
Početkom avgusta Francusku je treći put zahvatio toplotni talas, na pojedinim mestima termometar je dostigao 40 stepeni Celzijusa. Od četvrtka su 93 francuska departmana primenila određena ograničenja korišćenja vode zbog suše, a njih 62 imaju najviši nivo ograničenja.
Premijerka francuske vlade Elizabet Born najavila je u petak stvaranje posebnog međuresornog kriznog tima koji će odgovoriti na rekordnu sušu u zemlji.