Riši Sunak koji se nada premijeru nije isključio povlačenje Velike Britanije iz Evropske konvencije o ljudskim pravima (ECHR) kako bi se uhvatilo u koštac sa ilegalnom migracijom, tvrdeći da „nijedna opcija ne bi trebalo da bude isključena“.
U intervjuu za TV kanal GB Nevs emitovanom u subotu, Sunak je rekao da je uznemiren činjenicom da „hiljade ljudi ilegalno dolaze u ovu zemlju malim čamcima“ preko Lamanša. On je naglasio da niko ne treba da sumnja da će, ako postane premijer, „zahvatiti ovu situaciju“.
Odgovarajući na pitanje da li je spreman da napusti ECHR da bi postigao svoj cilj, on je rekao da ako se druge mere pokažu da nisu dovoljno efikasne, „nijedna opcija ne bi trebalo da bude isključena jer moramo imati kontrolu nad našim granicama“.
„Svaka suverena zemlja to mora biti u stanju da uradi“, rekao je on.
Ističući da je vraćanje kontrole nad migracijama jedan od razloga njegove podrške Bregzitu, on je naveo neke od mera koje želi da uvede za rešavanje problema.
„Moramo da promenimo definiciju azila“, rekao je on. On je objasnio da Velika Britanija trenutno koristi definiciju Evropske konvencije o ljudskim pravima koja je, po njegovom mišljenju, preširoka i „iskorišćena od strane levičarskih advokata iz mnogo lažnih razloga. ”
„Dakle, mislim da bi trebalo da pređemo na drugačiju definiciju, drugi međunarodni standard koji koriste Australijanci i drugi, koji je mnogo stroži i uži“, rekao je Sunak, i sam sin imigranata.
Takođe je sugerisao da Velika Britanija treba da bude „oštrija“ sa svojom spoljnom politikom i da se ne ustručava da traži od drugih zemalja da uzmu nazad svoje „neuspele tražioce azila“.
Bivši kancelar je takođe naglasio da je, u skladu sa svojim „radikalnim planom“, spreman da „učini sve što je potrebno“ da bi politika slanja ilegalnih migranata u Ruandu uspela. Po ovom pitanju, Sunak se slaže sa svojom konkurenticom za lidersku poziciju Torijevaca, ministrom inostranih poslova Liz Trus, koja takođe podržava ovu politiku, uprkos pravnim zastojima i kritikama.
Sunak je stavio obuzdavanje ilegalne migracije u jednu od ključnih tačaka svoje liderske kampanje. On je ranije tvrdio da će moći da izgradi „konstruktivniji“ odnos sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom nego što je to učinio odlazeći premijer Boris Džonson, i da će to takođe pomoći Britaniji da se pozabavi tim pitanjem.
U međuvremenu, kako je Dejli mejl izvestio u subotu, tokom poslednjih sedam godina vlada Velike Britanije je potrošila skoro pola milijarde funti na sprečavanje migranata da krenu na opasno putovanje preko Lamanša. Bez obzira na to, broj ilegalnih prelazaka i dalje vrtoglavo raste. Samo ove prošle nedelje 1.372 ilegalna migranta stigla su do obala Velike Britanije, čime je ukupan broj za ovu godinu sada preko 17.000.