U Francuskoj, ekolozi pokušavaju da spasu kita beluga koji je odlutao daleko od svog arktičkog doma i polako umire od gladi u Seni, prenela je agencija AP.
Organizacija za zaštitu prirode Sea Shepherd France strahuje da bi kit mogao umrijeti od gladi u neprirodnom okruženju.
„Zaista je veoma tanak. Kosti mu vire. Ne znam, možda je prekasno“, rekla je Lamija Esemlali, šef grupe za zaštitu mora Sea Shepherd France.
Zaštitnici prirode strahuju da bi kit mogao ponoviti sudbinu druge orke koja se izgubila i potom uginula u Seni u maju.
Beluga je prvi put viđena u reci ranije ove nedelje. Snimci dronom koje su snimili francuski vatrogasci pokazuju kako kit glatko vijuga u delu svetlozelenih voda Sene između Pariza i normandijskog grada Ruana, desetinama kilometara od mora.
„To je prilično impresivna životinja, bela (i) koja deluje mirno. Ne deluje napeto, redovno izbija na površinu“, rekao je Patrik Ero, oficir vatrogasne službe iz regiona Er u Normandiji, u intervjuu za francuski TV kanal TF1 .
Međutim, predstavnici kompanije Sea Shepherd France rekli su da je kit bio u lošem stanju kada je primećen u petak. Grupa je pokušala da mu da snagu hraneći ga haringom.
U okeanskim vodama, beluge jedu mnogo različitih vrsta ribe, kao i hobotnice, lignje, rakove, škampe i druge životinje. Ali reka sa slatkom vodom ne može da zadovolji njegove nutritivne potrebe.
Beluga kitovi su relativno mali predstavnici porodice kitova, koji rastu do oko 4 metra u dužinu.
Umesto da pokuša da vrati kita niz reku u more, Sea Shepherd France insistira na tome da ga uhvati kako bi potom mogao da bude prebačen u arktičke vode odakle je verovatno došao, rekao je Esemlali.
Ona je rekla da bi DNK testiranje moglo pomoći da se utvrdi da li je kit došao iz voda oko Norveške, Kanade ili Rusije.
„Ovo će biti moguće samo ako možemo da ga nahranimo“, dodala je ona.
Bleda koža beluga i njihova ispupčena čela čine ih lako prepoznatljivim. Takođe su društveni: obično žive, love i migriraju zajedno u čoporima.
Prema američkoj Nacionalnoj okeanskoj službi, beluga kitovi se smatraju ugroženom vrstom i često se nalaze u plitkim vodama priobalnih arktičkih voda. Pošto kitovi beluga ispuštaju mnogo zvukova pod vodom, nazivaju ih i „morski kanarinci“.