Životni svet može biti u većoj nevolji nego što su naučnici do sada izveštavali, sugeriše novo istraživanje objavljeno u četvrtak.
Dok su naučnici procenili status više od 147.000 biljaka i životinja, postoje hiljade vrsta koje se smatraju previše „nedovoljnim podacima“ za potpunu procenu. Kao rezultat toga, te vrste nisu uključene u listu ugroženih ili ugroženih vrsta, koju svake godine ažurira Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN).
Među tim nedovoljno ocenjenim vrstama su okeanski zubasti predator, kit ubica, zajedno sa ružičastim vilinskim oklopnikom iz Argentine i skoro 200 vrsta slepih miševa širom sveta.
Ali u nekim slučajevima, sam nedostatak podataka predstavlja crvenu zastavu – što ukazuje na to da bi vrstu možda bilo teško pronaći jer je njena populacija opala, prema timu međunarodnih naučnika koji su koristili podatke o uslovima životne sredine i ljudskim pretnjama da bi mapirali obrasce izumiranja. pretnja među procenjenim vrstama.
Tim je zatim pogledao 7.699 nedovoljno procenjenih vrsta i procenio da se oko 56% suočava sa uslovima koji ih verovatno stavljaju u opasnost od izumiranja, navodi se u studiji objavljenoj u časopisu Communications Biologi.
To je skoro duplo više od 28% globalnih vrsta koje IUCN klasifikuje kao „ugrožene“.
Postoje još milioni biljnih i životinjskih vrsta koje IUCN nikada nije posmatrao, a naučnici procenjuju da je oko milion njih ugroženo izumiranjem, prema izveštaju Međuvladine naučno-političke platforme UN-a o biodiverzitetu i ekosistemu iz 2019. Usluge.
Od ugroženih biljaka i životinja sa „nedostatkom podataka“, mnoge su „vrste malog dometa na udaljenim mestima“, od kojih su mnoge u centralnoj Africi, Madagaskaru i južnoj Aziji, rekao je autor studije Jan Borgelt, ekolog sa Norveškog univerziteta za nauku i tehnologiju. .
Stanje prirode „moglo bi biti gore nego što pretpostavljamo ako su ova predviđanja tačna“, rekao je on.
Najgore su verovatno nedovoljno ocenjeni vodozemci, a procenjeno je da je ugroženo oko 85 odsto, navodi studija.
Vrste koje je IUCN klasifikovao kao ugrožene ili ugrožene često postaju fokus zaštite od strane nacionalnih vlada.
Studije kao što je ova „istaknu gde treba raspodeliti resurse za očuvanje“, rekla je Pamela Gonzalez del Pliego, ekolog sa Univerziteta Evora u Portugalu koja nije bila uključena u istraživanje.