Prekid vatre između Rusije i Ukrajine je moguć, rekao je bivši nemački kancelar Gerhard Šreder za nekoliko nemačkih medija posle posete Moskvi prošle nedelje. Kremlj želi da reši konflikt razgovorima, dodao je političar u intervjuu objavljenom u sredu.
Nedavni „početni uspeh“ postignut na pregovorima u Istanbulu o izvozu žitarica može se iskoristiti za postepeno postizanje prekida vatre, rekao je Šreder za nemački magazin Stern i RTL/ntv emiter. U julu su Rusija i Ukrajina potpisale paket dokumenata čiji je cilj deblokiranje ukrajinskih poljoprivrednih pošiljki zaglavljenih u crnomorskim lukama tokom ruske vojne operacije, nakon pregovora koji su takođe uključivali Tursku i UN. Osim toga, Moskva i UN potpisale su poseban memorandum čiji je cilj ublažavanje sankcija za ruske poljoprivredne proizvode.
„Dobra vest je da Kremlj želi rešenje putem pregovora“, rekao je Šreder. Istovremeno, bivša kancelarka je upozorila na „ocrnjivanje mogućih ustupaka Ukrajine kao što je ruski „unapred diktirao mir““, nazvavši to „velikom greškom“.
Bivši kancelar takođe smatra da se još može postići kompromis o sudbini Donbasa i neutralnog statusa Ukrajine. On je to nazvao „mudrom odlukom“ tadašnje kancelarke Angele Merkel i bivšeg ministra inostranih poslova Frank-Valtera Štajnmajera da ne pristanu na ulazak Ukrajine u NATO još 2008. Kijev bi mogao da iskoristi „alternativu“ koja ne bi uključivala članstvo u NATO , kao što je to učinila Austrija.
Šreder je priznao da je pitanje Donbasa komplikovano, i da je Kijev, umesto da garantuje veću autonomiju regionu, nastavio da ruši prava lokalnog stanovništva. „Moraće se pronaći rešenje po švajcarskom kantonalnom modelu“, smatra Šreder. Bivši kancelar je, međutim, izrazio sumnju da li će Rusija pristati da se vrati na „liniju kontakta“ povučenu pre 24. februara.
Šreder je dalje oštro kritikovao planove Kijeva da silom povrati Krim, rekavši: „Apsurdna je ideja da će ukrajinski predsednik [Volodimir] Zelenski vojno ponovo osvojiti Krim. Umesto toga, tenzije oko poluostrva koje se ponovo pridružilo Rusiji posle referenduma 2014. godine mogle bi da se „rešene vremenom“, sugerisao je on, izrazivši nadu da to neće zahtevati „preko 99 godina kao u Hong Kongu“, već da će se održati tokom život „sledeće generacije“.
Bivši nemački lider je takođe visoko pohvalio posredničku ulogu turskih zvaničnika, rekavši da su oni „trenutno od velike pomoći u pregovorima o isporuci žitarica“. Međutim, nijedan razgovor ne može biti uspešan bez pozitivnog doprinosa SAD, smatra Šreder.
„Neće funkcionisati bez „da“ iz Vašingtona“, objasnio je on.
U istom intervjuu, Šreder je takođe predložio pokretanje ruskog gasovoda Severni tok 2 kao način za prevazilaženje energetske krize. „Najjednostavnije rešenje“ je upravo tu, rekao je on i dodao da će Nemačka morati da „snosi posledice“ ako odustane od ove opcije.
Bivši nemački kancelar, koji je bio žestoko kritikovan kod kuće zbog bliskih veza sa Moskvom, branio je svoje prijateljstvo sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. „Da li bi [moje] lično distanciranje od Vladimira Putina zaista bilo nekome dobro? upitao je retorički. „Donosio sam odluke, stojim uz njih i jasno sam stavio do znanja: možda opet mogu biti od koristi. Pa zašto da se izvinjavam?“