On je rekao da tri elektrane, koje bi trebalo da budu zatvorene krajem ove godine, čine samo mali deo ukupnog nemačkog električnog kapaciteta. „Ali bi ipak moglo imati smisla pustiti ih da rade duže“, dodao je on.
Šolc je rekao da će vlasti doneti zaključke na osnovu stres testa nemačkog elektroenergetskog sistema, koji je trenutno u toku, a zatim odlučiti o sledećem pravcu delovanja.
On je takođe napomenuo da su nemačka skladišta gasa trenutno bolje popunjena nego prethodnih godina i da bi planirani novi LNG terminali trebalo da budu u funkciji od kraja godine.
To će značajno poboljšati sposobnost Nemačke da uvozi gas nezavisno od Rusije.
Pitanje da li Nemačka treba da nastavi da radi svoje nuklearne elektrane postalo je kob neslaganja između tri stranke u vladajućoj koaliciji.
Slobodne demokrate žele da nuklearne elektrane duže rade, dok se Šolcove socijaldemokrate i Zeleni tome protive.
Ali Šolc je primetio da vlada preispituje. On je nagovestio da će neke nemačke države, poput Bavarske, možda morati da puste svoje nuklearne elektrane da rade duže jer su zaostale u izgradnji vetroelektrana i novih mreža.
On je takođe rekao da Nemačka izvozi struju u Francusku, koja je morala da zatvori nekoliko svojih nuklearnih elektrana iz tehničkih razloga, opisujući to kao „važan doprinos evropskoj solidarnosti“.
Nemačka je prošle godine zatvorila tri od svojih šest nuklearnih elektrana, a ostale je trebalo da zatvori do kraja 2022. Ovo je odlučeno u vreme Angele Merkel posle nesreće na japanskoj „Fukušimi” kao posledica snažnog zemljotresa 2011. godine.