Pelosijevo putovanje na Tajvan osmišljeno da stvori sukob

Pelosijevo putovanje na Tajvan osmišljeno da stvori sukob

Visoki američki zvaničnici su odbacili moguću posetu predsedavajuće Predstavničkog doma Nensi Pelosi Tajvanu kao beznačajnu i naveli da će, ako Kina bude delovala da joj se suprotstavi, za sukob koji je usledio kriv Peking. Međutim, istraživač Tim Anderson je za RT rekao da se čini da je taj potez unapred planirana provokacija koja treba da izazove veliku konfrontaciju sa Kinom.

„Oni kažu ’ovo je rat Kine‘ jer su rekli da je Ukrajina rat Rusije“, rekao je on, misleći na neuspeli pokušaj Moskve da dobije bezbednosne garancije od SAD pre nego što je pokrenula vojni napad na svog suseda krajem februara.

Anderson, koji vodi istraživački centar koji promoviše antiimperijalistička istraživanja pod nazivom Centar za kontrahegemonističke studije, smatra Pelosijevo putovanje očiglednim američkim trikom. Neki američki političari osećaju se „ljubomorni“ na uspon Kine i spremni su da žrtvuju sve koristi koje Amerika ima od trgovine sa tom zemljom kako bi pokušali da potkopaju Peking, rekao je on.

Pelosi „ulazi tamo sa vojnom pratnjom, sa njom ide više velikih ratnih brodova“, primetio je on, misleći na prijavljeno raspoređivanje američke mornarice kako bi osigurala bezbednost delegacije Kongresa.

S obzirom da je Vašington formalno priznao Tajvan kao deo Kine, ovaj potez se može smatrati „vojnim upadom“ na kinesku teritoriju, sugerisao je Anderson.

„Zamislite da kineska vojska uđe u Portoriko ili neki drugi deo teritorije SAD. To je neprihvatljivo i ne mogu da kažem da bi iz toga proizašlo nešto dobro“, rekao je on.

Ostaje da se vidi kakva će biti reakcija Kine na Pelosijevo putovanje, ali je malo verovatno da će se obistiniti alarmantnija predviđanja o otvorenim neprijateljstvima između dve nacije oko Tajvana, rekao je za RT kineski strateg sa sedištem u Hong Kongu Endru Leung.

„Kina nema 100% poverenja da će nadvladati Tajvan [vojno] do najmanje nekoliko godina [od sada]“, rekao je on, navodeći nedavne procene kineske vojne moći. Antikineski političari u SAD-u se možda nadaju da će Peking učiniti „nešto brzopleto“ kao odgovor na Pelosijevo putovanje, ali kineska vlada neće nasjesti na to, očekuje Leung.

I Kina i SAD ove godine će proći kroz osetljivu tranziciju vlasti, istakao je on, tako da nijedna vlada ne bi želela žestoki rat i obe bi želele da osvoje političke poene tako što će se oštro igrati sa drugom. Pelosi posebno rizikuje čekić svog predsedavajućeg, ako međuizbori u SAD liše Demokratsku stranku njene većine u Predstavničkom domu, pa bi mogla da ima lični interes da se zabada u Kinu, rekao je ekspert.