Kina reagovala na Bajdenov predlog o sporazumu o kontroli nuklearnog naoružanja

Kina reagovala na Bajdenov predlog o sporazumu o kontroli nuklearnog naoružanja

Portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing odgovorila je u utorak na poziv američkog predsednika Džoa Bajdena da se Peking pridruži sklapanju novog sporazuma o kontroli nuklearnog naoružanja, prenosi „Evropska istina“.

Tokom brifinga za novinare, Čunjin je rekla da SAD prvo moraju same da „značajno i suštinski smanje svoj nuklearni arsenal na proverljiv i pravno obavezujući način kako bi stvorile uslove za uključivanje drugih nuklearnih sila u pregovore o nuklearnom razoružanju”.

„Ako SAD mogu da daju primer i iskreno se pridržavaju uslova Ugovora o neširenju nuklearnog oružja, to će mnogo značiti za međunarodno bezbednosno okruženje i obezbediti globalnu stratešku stabilnost“, rekla je predstavnica kineskog ministarstva spoljnih poslova.

„Spremni smo da nastavimo blisko razmenjivati informacije sa drugim stranama o ovom pitanju, koje zavisi od globalne strateške stabilnosti i bezbednosti“, dodala je ona.

Podsetimo, Džo Bajden je u ponedeljak izrazio spremnost da sa Rusijom zaključi novi sporazum o kontroli nuklearnog naoružanja umesto sadašnjeg o strateškom ofanzivnom naoružanju (SNO-3), koji ističe 2026. godine.

On je nagovestio da bi Kina takođe trebalo da postane strana ovog novog sporazuma, koji „takođe snosi odgovornost kao nuklearna država NPT i stalna članica Saveta bezbednosti UN da učestvuje u pregovorima koji će smanjiti rizik od pogrešnih procena i rešiti destabilizujuću vojnu dinamika“.

Sporazum o smanjenju strateškog ofanzivnog naoružanja (SNO-3) potpisan je između SAD i Rusije 2011. godine na desetogodišnji period. To je trenutno poslednji sporazum o kontroli naoružanja na snazi između Ruske Federacije i Sjedinjenih Država.

SHO-3 ograničava strateške nosače i nuklearne bojeve glave Ruske Federacije i Sjedinjenih Država na 700 i 1.550, respektivno. Ugovor se može produžiti za još pet godina u slučaju dobre volje svakog od potpisnika. Takvi pregovori počeli su 2019. godine.

Ali američka administracija u to vreme nije pokazala želju da produži ugovor: Vašington je insistirao da se zaključi novi ugovor uz učešće SAD, Rusije i Kine. Na kraju, nakon izbora Džoa Bajdena u februaru 2021, HNO-3 je produžen na pet godina.