Američki predsednik Džo Bajden izjavio je u ponedeljak da je spreman da nastavi sa novim sporazumom o nuklearnom oružju sa Rusijom i pozvao Moskvu da deluje u dobroj veri pošto je njegov ruski kolega Vladimir Putin rekao da ne može biti pobednika u bilo kakvog nuklearnog rata.
Obojica lidera dala su pisana saopštenja dok su se diplomate okupile na jednomesečnoj konferenciji Ujedinjenih nacija radi razmatranja Ugovora o neširenju nuklearnog oružja (NPT). Trebalo je da se održi 2020. godine, ali je odloženo zbog pandemije COVID-19.
„To se dešava u vreme nuklearne opasnosti kakva nije viđena od vrhunca Hladnog rata“, rekao je na konferenciji generalni sekretar UN Antonio Gutereš. „Čovečanstvo je samo jedan nesporazum, jedna pogrešna procena daleko od nuklearnog uništenja.
On je upozorio da se krize „s nuklearnim prizvukom gnoje“, pozivajući se na Bliski istok, Severnu Koreju i ruski rat u Ukrajini.
U roku od nekoliko dana od ruske invazije 24. februara, Putin je stavio snage za odvraćanje zemlje – koje uključuju nuklearno oružje – u stanje visoke pripravnosti, navodeći, kako je rekao, agresivne izjave lidera NATO-a i ekonomske sankcije Zapada protiv Moskve.
Ali u pismu učesnicima konferencije za razmatranje NPT-a, Putin je napisao: „U nuklearnom ratu ne može biti pobednika i on nikada ne bi trebalo da bude pokrenut, a mi se zalažemo za jednaku i nedeljivu bezbednost za sve članove svetske zajednice.
Kontrola naoružanja je tradicionalno bila oblast u kojoj je globalni napredak moguć uprkos širim neslaganjima. Konferencija UN-a se održava pet meseci nakon što je Rusija napala Ukrajinu i dok se tenzije između SAD i Kine rasplamsavaju oko Tajvana, ostrva na koje polaže Peking.
Moskva i Vašington su prošle godine produžili svoj novi sporazum START, koji ograničava broj strateških nuklearnih bojevih glava koje mogu da rasporede i ograničava isporuku raketa i bombardera na kopnu i podmornicama do 2026.
„Moja administracija je spremna da ekspeditivno pregovara o novom okviru kontrole naoružanja koji bi zamenio Novi START kada on istekne 2026. godine“, rekao je Bajden. „Ali za pregovore je potreban voljan partner koji radi u dobroj veri.
„Rusija treba da pokaže da je spremna da nastavi rad na kontroli nuklearnog naoružanja sa Sjedinjenim Državama“, rekao je on.
Upitan za izjavu, izvor u ruskom ministarstvu spoljnih poslova doveo je u pitanje ozbiljnost namera Vašingtona, rekavši za Rojters: „Da li je ovo ozbiljna izjava ili hakerski napad na veb stranicu Bele kuće? Ako je i dalje ozbiljan, sa kim tačno nameravaju da razgovaramo o tome?“
Bajden je takođe pozvao Kinu „da se uključi u pregovore koji će smanjiti rizik od pogrešne procene i pozabaviti se destabilizujućom vojnom dinamikom“.
Američki državni sekretar Antoni Blinken rekao je na konferenciji UN da je Vašington posvećen traženju sveobuhvatnog paketa za smanjenje rizika koji bi uključivao sigurne komunikacione kanale među državama sa nuklearnim oružjem.
„Spremni smo da radimo sa svim partnerima, uključujući Kinu i druge, na smanjenju rizika i naporima za stratešku stabilnost“, rekao je on.
Blinken je takođe rekao da povratak nuklearnom sporazumu iz 2015. ostaje najbolji ishod za Sjedinjene Države, Iran i svet, i ponovo optužio Severnu Koreju da se priprema za sedmi nuklearni test.
Japanski premijer Fumio Kišida pozvao je sve nuklearne države da se ponašaju „odgovorno“. Kišida je iz Hirošime, koja je 6. avgusta 1945. postala prvi grad na svetu koji je pretrpeo nuklearno bombardovanje.
„Svet je zabrinut da se ponovo pojavila opasnost od katastrofe upotrebe nuklearnog oružja“, rekao je on na konferenciji. „Mora se reći da je put u svet bez nuklearnog oružja odjednom postao još teži.