LONDON – Britanija će sada zahtevati od stranih kompanija koje poseduju imovinu u Velikoj Britaniji da identifikuju svoje prave vlasnike u zvaničnom registru, saopštila je vlada u ponedeljak, kao deo obračuna sa ruskim oligarsima i korumpiranim elitama koje peru nezakonito bogatstvo.
„Registar prekomorskih subjekata“, koji postaje aktivan od ponedeljka, deo je šireg zakona o privrednom kriminalu koji je usvojen ove godine u nastojanju da se zaustavi priliv ilegalnog ruskog novca u London nakon invazije Moskve na Ukrajinu.
Nastojaće da osigura da se kriminalci ne mogu sakriti iza tajnih lanaca lažnih kompanija i podržaće napore vlade da iskoreni ruske oligarhe koji koriste imovinu u Britaniji da bi sakrili prljavi novac, navodi se u saopštenju ministarstva privrede.
„Da bismo bili sigurni da smo slobodni od korumpiranih elita sa sumnjivim bogatstvom, moramo da znamo ko je šta vlasnik“, rekao je mlađi ministar biznisa Martin Kalanan.
„Podižemo zavesu i razbijamo te kriminalce koji pokušavaju da sakriju svoje nezakonito stečeno bogatstvo.
Strani subjekti koji već poseduju zemljište u Ujedinjenom Kraljevstvu koje je u okviru registra imaće šest meseci da se povinuju tako što će kompaniji Companies House identifikovati svog stvarnog vlasnika.
Registar će se primenjivati na imovinu kupljenu od januara 1999. u Engleskoj i Velsu, a od decembra 2014. u Škotskoj.
Oni koji se ne pridržavaju novih pravila mogli bi se suočiti sa sankcijama, uključujući novčane kazne do 2.500 funti (3.043 dolara) dnevno ili pet godina zatvora.
Registar je opisan kao značajna odredba zakona o privrednom kriminalu, pri čemu je zvaničnik Transparensi internešenela u martu nazvao taj korak „seizmičkom promenom“ koja će naterati strano vlasništvo na imovinu na otvoreno.
Zakon je donesen u martu kada se vlada suočila sa pozivima da učini više kako bi onima bliskim ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu otežala pranje prljavog novca preko imovine u Londonu, koju su neki dugo nazivali „Londongrad“.