MITROVICA – Kosovska policija saopštila je da je zatvorila dva granična prelaza na nestabilnom severu nakon što su lokalni Srbi blokirali puteve i pucali na policiju u znak protesta zbog naređenja da se srpske automobilske tablice zamene na kosovske u roku od dva meseca, piše Rojters.
Četrnaest godina nakon što je Kosovo proglasilo nezavisnost od Srbije, oko 50.000 Srba koji žive na severu koristi registarske tablice i dokumenta koja su izdale srpske vlasti, odbijajući da priznaju institucije u glavnom gradu Prištini. Kosovo je kao nezavisnu državu priznalo više od 100 zemalja, ali ne i Srbija ili Rusija.
Vlada premijera Aljbina Kurtija saopštila je da će Srbima dati prelazni period od 60 dana od 1. avgusta da dobiju kosovske registarske tablice, godinu dana nakon što su odustali od pokušaja da ih nametne zbog sličnih protesta.
Vlada je takođe odlučila da od 1. avgusta svi građani Srbije koji posećuju Kosovo moraju da dobiju dodatni dokument na granici kako bi dobili dozvolu za ulazak.
Slično pravilo beogradske vlasti primenjuju na Kosovare koji posećuju Srbiju.
Demonstranti su parkirali kamione napunjene šljunkom i drugom teškom mehanizacijom na putevima koji vode do dva granična prelaza Jarinje i Bernjak, na teritoriji gde Srbi čine većinu.
Kao posledica toga, kosovska policija je saopštila da mora da zatvori granične prelaze. „Pozivamo sve građane da koriste druge granične prelaze“, saopštila je policija na svojoj Fejsbuk stranici.
Policija je saopštila da je pucano „u pravcu policijskih jedinica, ali na sreću niko nije povređen“.
Takođe se navodi da su gnevni demonstranti pretukli nekoliko Albanaca koji su prolazili blokiranim putevima i da su napadnuti neki automobili.
Sirene za vazdušni napad čule su se više od tri sata u malom mestu Severna Mitrovica naseljenom uglavnom Srbima.
Pre godinu dana, nakon što su lokalni Srbi blokirali iste puteve zbog registarskih oznaka, kosovska vlada je rasporedila specijalne policijske snage, a Beograd je leteo borbenim avionima blizu granice.
Tenzije između dve zemlje su sada najveće u poslednjih nekoliko godina, a krhki mir na Kosovu održava misija NATO-a koja ima 3.770 vojnika na terenu. Italijanske mirovne snage bile su vidljive u Mitrovici i okolini u nedelju.
Dve zemlje su se 2013. godine obavezale na dijalog koji je sponzorisala Evropska unija kako bi pokušali da reše otvorena pitanja, ali je postignut mali napredak.