Ruski spasioci se utrkuju da spasu kitove upletene u mrežu

Ruski spasioci se utrkuju da spasu kitove upletene u mrežu

Spasilački tim pokušava da spase retkog grenlandskog kita koji se zapleo u ribarsku mrežu kod ruske obale Ohotskog mora, saopštio je u petak Svetski fond za divlje životinje (VVF) u Rusiji.

Kako se navodi u saopštenju, kit, koji pripada vrsti uvrštenoj u Rusku Crvenu knjigu retkih i ugroženih životinja, upao je u mrežu koju su postavili lokalni ribari u blizini obale, a zatim je otplivao i tako se zapleo.

Pogođenog luka prvi su uočili lokalni vodiči tokom izleta na more sa turistima. Specijalisti VVF-a, biolozi i profesionalni spasioci životinja brzo su formirali spasilački tim, koji su takođe podržavali vodiči i lokalni ribari. Kit je ubrzo lociran, ali, kako navode iz fonda, nije dozvolio spasiocima da mu priđu.

„Sada je jasno da je kit ipak uspeo da odbaci većinu „perjanice“ sa plivarice, ali su na njoj ostali debeli konopci“, saopštio je VVF.

Jedan od užadi omotanih oko gornje vilice kita zapleo se u njegove brkove. Ovo je potencijalno opasna po život prepreka, jer znači da životinja možda neće moći da se pravilno hrani.

Ako spasioci ne uspeju da oslobode kita iz mreža, konopci bi se mogli stegnuti na njegovom telu, što bi rezultiralo povredama koje bi ga na kraju mogle oslabiti i učiniti sklonijim bolestima i parazitima.

„Mogli biste pomisliti: šta je to vest? Kit se zapleo u mrežu, šta je velika stvar. Ali za opstanak populacije koja se sastoji od samo 300-400 životinja, smrt samo jednog kita je tragedija“, rekao je ekspert VVF-a Boris Solovjov.

Ekspedicija koju je ovaj fond sproveo prošle godine otkrila je da je svaki treći grlen kit imao ožiljke od mreža i užadi. Jedna posmatrana životinja izgubila je polovinu repa zbog zatezanja užadi.

Grenlandski kit je jedan od najvećih sisara na svetu. Mužjaci uglavnom dostižu dužinu od 14-17m, dok su ženke nešto veće na 16-18m. Zabeleženi su neki lukoglavi koji dosežu 22 m.

Glumci Ohotskog mora smatraju se među najugroženijim populacijama kitova koji žive u polarnim morima. Ovi kitovi naseljavaju Ohotsko more tokom cele godine i ne napuštaju ruske vode. VVF napominje da su mora nekada bila naseljena hiljadama grla, ali je „predatorski kitolov“ doveo do njihovog skoro potpunog istrebljenja.