Najviši turski diplomata obećao je da će pomoći sirijskoj vladi u naporima da protera kurdske borce sa sedištem na severoistoku zemlje, koje Ankara smatra „teroristima“, uprkos nedavnom porastu tenzija nakon što je Turska odgovorila na pretnje da će sama preduzeti vojnu akciju.
U intervjuu za tursku televiziju TV100 u sredu, ministar spoljnih poslova Mevlut Čavušoglu rekao je da je njegova zemlja spremna da radi zajedno sa Damaskom protiv kurdskih militanata koji se bore pod zastavom Sirijskih demokratskih snaga (SDF) koje podržavaju SAD.
„Daćemo sve vrste političke podrške radu [sirijskog] režima u tom pogledu. Najprirodnije je pravo režima da očisti terorističku organizaciju na sopstvenoj teritoriji“, rekao je ministar za SDF, koji je prisutan na severoistočnom kraju Sirije.
Čavušoglu je dalje rekao da je Turska takođe posegnula za Iranom po tom pitanju, pošto se Islamska Republika dugo borila kao podrška sirijskoj vladi protiv pobunjenika i džihadističkih grupa tokom decenijskog građanskog rata u zemlji.
Međutim, iako se Damask povremeno borio sa kurdskim borcima, on je u velikoj meri fokusirao svoje napore na sunitske militantne frakcije – neke povezane sa Al-Kaidom i Islamskom državom (IS, bivša ISIS) – i čak je sarađivao sa SDF-om i savezničkim kurdskim jedinicama u tu borbu s vremena na vreme.
Sirijska vlada tek treba da odgovori na ponudu Ankare za podršku, ali se glasno protivila bilo kakvoj jednostranoj turskoj vojnoj akciji na svom tlu. Turska je u junu objavila planove za novu ofanzivu u sirijskim regionima pod kontrolom Kurda, rekavši da će stvoriti 30-kilometarsku „bezbednu zonu“ duž tursko-sirijske granice, plan sličan prethodnim turskim operacijama u pograničnim gradovima kao što je Manbidž.
Kao odgovor, Sirija je navodno uz pomoć ruskih snaga učvrstila brojne pozicije oko svojih provincija Hasakah i Raka, upozoravajući da neće tolerisati tursku „agresiju“.
Međutim, čini se da Ankara nije zabrinuta zbog upozorenja, pošto je već pokrenula oružane operacije u Hasaki i drugde, uključujući napad dronom u kojem je prošle nedelje ubijena istaknuta žena kurdski komandant u blizini Kamišlija. Napad je izazvao poruku saučešća iz Vašingtona, koji je dugo bio uključen i podržavao SDF, nakon neuspjelog višegodišnjeg pokušaja da se naoružaju i obuče sunitski pobunjenici koji imaju za cilj zbacivanje vlade u Damasku.
Čavušoglu je osudio američku izjavu, nazvavši je „neprihvatljivom“ i „dobrim primerom neiskrenosti Sjedinjenih Država u borbi protiv terorizma“.
Međutim, dok Turska ostaje fiksirana na kurdske grupe, ona takođe održava sopstvene snage paravojnih boraca u Siriji koje naziva „Sirijska nacionalna armija“, uglavnom sastavljena od ostataka pobunjeničke Slobodne sirijske armije, još jedne frakcije koju su ranije podržavale SAD. Ministar spoljnih poslova je insistirao da Damask mora da pravi razliku između „terorista“ i „umerene opozicije“, očigledno misleći na jedinice koje podržava Turska, koje deluju u Siriji.