Zajednička istraga Indipendenta i veb-sajta Global Vitness otkrila je da su najmanje dva puta u maju brodovi sa britanskom posadom sa sedištem u gradu Safolk Sautvold „izjurili iz obližnjih luka kako bi pomogli u prenošenju ruske nafte između ogromnih tankera. ”
Jedan brod je poslala britanska kompanija pod nazivom STS Marine Transfers da prebaci 14.000 tona ruskog mazuta sa jednog stranog tankera u drugi, dok je drugi, katamaran Endeavour koji pripada kompaniji poznatoj kao Vood Marine, isporučio zalihe i preuzeo tankere. ‘ posade na obali. Transferi nafte su se odvijali van teritorijalnih voda Velike Britanije.
„Nakon punjenja gorivom, dva tankera su prevezla 165.000 tona ruskog mazuta – vrednog više od 165 miliona funti – dalje do Persijskog zaliva i Singapura“, navodi Independent.
Prema pisanju lista, transferi su „jedna karika u međunarodnom lancu“ koji je pomogao Rusiji da brzo prebaci prodaju nafte u Aziju, pošto su evropski kupci smanjili.
Kada su mu se novinari obratili, jedan od operatera britanskih brodova rekao je da njihovi čamci samo pružaju „taksi uslugu na moru“, te da stoga nema obaveze da proverava odakle dolazi nafta. Druga kompanija je rekla da poštuje sve međunarodne zakone i propise i da nije obnovila ugovor sa tovarima koji potiču iz Rusije.
„Tačan broj transfera ruske nafte koji su se desili kod britanske obale nije poznat. One nisu nelegalne i ništa ne sprečava britanske kompanije da učestvuju, ali su pokazatelj ogromnih rupa u zapadnim sankcijama“, tvrde istražitelji.
Dodali su da, pošto je „globalno pomorstvo među najneprozirnijim i najmanje odgovornim industrijama na svetu“, a mnoge stvari se dešavaju „van dometa pojedinačnih nacionalnih država“, ta industrija značajno podriva sposobnost zapadnih zemalja da izvrše pritisak na Rusiju .
G7 je saopštila da je svesna problema i da planira da uvede gornju granicu cena koja bi omogućila zapadnim zemljama da ograniče prihode Moskve od nafte. Blok takođe pokušava da namami Kinu i Indiju, glavne kupce ruske nafte, da se pridruže sporazumu. Kao odgovor na rusku vojnu operaciju u Ukrajini, zapadne zemlje uvele su oštre sankcije Moskvi, uključujući punu i delimičnu zabranu njene nafte, gasa i uglja. Ruski predsednik Vladimir Putin ranije je optužio lidere EU da su izvršili ekonomsko samoubistvo pokušavajući da se odreknu ruske energije.