Nemački grad Hanover preduzeo je neke drastične mere u pokušaju da smanji potrošnju energije dok se nacija priprema za energetsku krizu koja se preti. Gradske vlasti su isključile toplu vodu u javnim zgradama i smanjile im maksimalne temperature grejanja u okviru kampanje štednje energije.
Vlasti u Hanoveru dale su gradskim sportskim entuzijastima hladan tuš – prilično bukvalno – u ponedeljak kada su najavile da će topla voda od sada biti isključena u svim gradskim javnim zgradama, uključujući sportske hale, teretane i bazene. Zaposleni u javnom sektoru takođe će po novim propisima morati da peru ruke hladnom vodom dok su na poslu.
Stanovnici grada će takođe morati da se pripreme za niže temperature dok su u zatvorenom prostoru. Prema novim pravilima, maksimalna sobna temperatura u javnim zgradama, uključujući i dnevne centre, ograničena je na 20 stepeni Celzijusa. U sportskim halama i teretanama ne može da pređe 15 stepeni Celzijusa – navodi se u listi propisa objavljenoj na zvaničnom sajtu grada.
Predstojeći zimski period grejanja za opštinske zgrade takođe je određen za period od 1. oktobra 2022. do 31. marta 2023. „Van tog perioda, grejanje se uglavnom više ne obezbeđuje“, upozorile su vlasti. Ostale mere uključivale su gašenje javnih česmi i spoljne rasvete za gradsku većnicu, gradske muzeje i druge javne zgrade.
Mere su preduzete pošto je grad pokrenuo kampanju za smanjenje potrošnje energije za 15% kako bi se pripremio za potencijalna uska grla u snabdevanju zimi. Gradske vlasti su saopštile da žele da se pripreme unapred umesto da samo reaguju na situaciju kada gasa više nema za sve.
„Moramo da preduzmemo situaciju“, rekao je gradski službenik za finansije i regulatorna pitanja Aksel fon der Ohe. U međuvremenu, gradonačelnik Hanovera Belit Onaj rekao je novinarima u sredu da „svaki ušteđeni kilovat sat štiti skladišta gasa“.
Hanover nije jedini nemački grad koji je preduzeo neke zaštitne mere uoči zime. Grad Diseldorf planira da smanji temperaturu grejanja za jesen i zimu radi uštede energije, navodi nemački tabloid Bild.
Ranije u julu, nemački mediji su takođe izvestili da su Nemci smanjili vreme tuširanja zbog ponovljenih poziva vlade na štednju. Nemački ministar ekonomije i vicekancelar Robert Habek ranije je pozvao ljude da smanje grejanje, posete saunama i tuširanje kako bi pomogli zemlji da smanji zavisnost od ruske energije.
Nemačka se priprema za energetsku krizu dok EU pokušava da smanji oslanjanje bloka na rusku energiju usred zastoja oko vojne akcije Moskve u Ukrajini. Cene gasa su ove godine skoro učetvorostručene, prvenstveno zbog smanjenog priliva iz Rusije, glavnog snabdevača kontinenta.