Zapadne sile i Kina su u opasnosti da uđu u nuklearni rat zbog pogrešne računice, upozorio je u sredu savetnik za nacionalnu bezbednost Velike Britanije.
Govoreći na virtuelnom događaju koji je organizovao Centar za strateške i međunarodne studije u Vašingtonu, Stiven Lavgrov je primetio da su tokom Hladnog rata Zapad i SAD imali koristi od niza pregovora sa Sovjetskim Savezom, što je značilo da su dve strane mogle da razumeju međusobno relativno dobro, čime se smanjuje rizik od direktnog sukoba.
„Ovo nam je obojici dalo veći nivo samopouzdanja da nećemo pogrešno izračunati svoj put u nuklearni rat. Danas nemamo iste temelje sa drugima koji bi nam mogli ugroziti u budućnosti – posebno sa Kinom“, rekao je Lavgrov, dodajući da iz tog razloga Velika Britanija pozdravlja planirane razgovore između američkog predsednika Džoa Bajdena i kineskog lidera Si Đinpinga.
Međutim, britanski savetnik za nacionalnu bezbednost izrazio je zabrinutost zbog toga što Kina širi i modernizuje svoje nuklearne i konvencionalne arsenale, pošto je Peking pokazao „prezir“ prema sklapanju bilo kakvih sporazuma o kontroli naoružanja.
„Trebalo bi da budemo iskreni – strateška stabilnost je ugrožena“, ponovio je on. „Moramo da počnemo da razmišljamo o novom bezbednosnom poretku. ”
U međuvremenu, Peking je više puta optuživao Veliku Britaniju, zajedno sa SAD i Australijom, za mešanje u njena unutrašnja pitanja, posebno u Hong Kongu. Konkretno, 2019. Dominik Rab, tadašnji ministar spoljnih poslova Velike Britanije, pozvao je na „potpuno nezavisnu istragu“ o protestima koji su u to vreme potresli Hong Kong.
„Kina svečano zahteva da britanska strana odmah prekine sve akcije koje se mešaju u poslove Hong Konga i mešaju se u unutrašnje stvari Kine“, saopštilo je tada kinesko ministarstvo spoljnih poslova i dodalo da Britanija „podiže nevolje“ u tom gradu.
Govoreći o sukobu u Ukrajini, Lavgrov je takođe primetio da je on postao simptom mnogo šireg globalnog nadmetanja sa ozbiljnim posledicama. Ovaj zastoj, rekao je on, će odlučiti da li će Zapad videti svet u kome „regionalno agresivne sile poput Kine i Rusije mogu da slede planove ‘moć je prava’,” ili svet u kome sve države imaju garancije da će ostati suveren.
Velika Britanija, međutim, nije posmatrač u sukobu u Ukrajini, i isporučila je Kijevu veliku količinu vojne opreme kako bi mu pomogla u borbi protiv ofanzive Moskve. Od kraja juna, vojna podrška iznosila je 2,3 milijarde funti (2,8 milijardi dolara) ove godine.
Rusija je više puta upozoravala Zapad da ne šalje oružje Kijevu, rekavši da to samo produžava sukob, povećava broj žrtava i da će rezultirati dugoročnim posledicama.
Da bi izbegao katastrofu, prema Lavgrouvu, Zapad bi trebalo da ojača mere za izgradnju poverenja da „smanji ili čak eliminiše uzroke nepoverenja, straha, napetosti i neprijateljstva. „Još jedan korak u pravom smeru, tvrdio je on, bio bi obnavljanje odvraćanja i kontrole naoružanja, „uzimajući ekspanzivniji i integrisaniji pristup i jednom i drugom”.
Savetnik za nacionalnu bezbednost Velike Britanije izdao je upozorenje o potencijalnom nuklearnom sukobu nakon što je korporacija RAND, najvažnija istraživačka grupa Pentagona, u utorak rekla da bi SAD i NATO trebalo da preduzmu korake da izbegnu direktan sukob sa Rusijom oko Ukrajine. RAND je takođe primetio da ako Zapad rasporedi kapacitete za udare dugog dometa u baltičkim državama, Poljskoj i Rumuniji, da bi to moglo da dovede do „verovatne“ upotrebe nuklearnog oružja, s obzirom na to da bi Moskva mogla biti ugrožena takvim razvojem događaja.