Američki zvaničnici kažu da se malo plaše da će Kina napasti avion Nensi Pelosi ako odleti za Tajvan. Ali govornica Predstavničkog doma SAD-a bi ušla u jednu od najtoplijih tačaka na svetu gde bi nezgoda, pogrešan korak ili nesporazum mogli da ugroze njenu bezbednost. Dakle, Pentagon razvija planove za sve nepredviđene slučajeve.
Zvaničnici su rekli Asošijeted presu da će, ako Pelosi ode na Tajvan – što je još uvek neizvesno – vojska povećati svoje kretanje snaga i sredstava u indo-pacifičkom regionu. Odbili su da daju detalje, ali su rekli da će borbeni avioni, brodovi, sredstva za nadzor i drugi vojni sistemi verovatno biti korišćeni za obezbeđivanje preklapajućih zaštitnih prstenova za njen let na Tajvan i bilo kada na zemlji.
Svako putovanje visokog američkog lidera u inostranstvo zahteva dodatnu sigurnost. Ali zvaničnici su ove nedelje rekli da bi poseta Pelosijeve Tajvanu — ona bi bila najviši američki izabrani zvaničnik koji je posetio Tajvan od 1997. godine — prevazišla uobičajene mere predostrožnosti za putovanja na manje rizične destinacije.
Upitan o planiranim vojnim koracima za zaštitu Pelosije u slučaju posete, američki general Mark Mili, predsedavajući Zajedničkog generalštaba, rekao je u sredu da je razgovor o bilo kakvom konkretnom putovanju preuranjen. Ali, dodao je, „ako se donese odluka da predsednica Pelosi ili bilo ko drugi putuje i oni su zatražili vojnu podršku, učinićemo sve što je neophodno da obezbedimo bezbedno sprovođenje njihove posete. I ostaviću to na tome.”
Kina smatra samovladajući Tajvan svojom teritorijom i povećala je izglede da ga aneksira silom. SAD održavaju neformalne odnose i odbrambene veze sa Tajvanom čak i kada priznaju Peking kao vladu Kine.
Putovanje se razmatra u trenutku kada je Kina eskalirala ono što SAD i njeni saveznici na Pacifiku opisuju kao rizične sukobe jedan na jedan sa drugim vojskama da bi potvrdila svoje široke teritorijalne pretenzije. Incidenti su uključivali opasno bliske letove koji primoravaju druge pilote da skrenu kako bi izbegli sudare, ili uznemiravanje ili ometanje posade u vazduhu i brodu, uključujući zaslepljujuće lasere ili vodene topove.
Desetine takvih manevara izvedene su samo ove godine, rekao je u utorak Eli Ratner, pomoćnik američkog sekretara za odbranu, na forumu Centra za strateške i međunarodne studije u Južnom kineskom moru. Kina negira incidente.
Američki zvaničnici, koji su govorili pod uslovom anonimnosti da bi razgovarali o osetljivim bezbednosnim pitanjima, opisali su potrebu za stvaranjem tampon zona oko govornice i njenog aviona. SAD već imaju značajne snage raspoređene širom regiona, tako da se svaka povećana bezbednost može u velikoj meri rešiti sredstvima koja su već na mestu.
Vojska bi takođe morala da bude spremna za svaki incident — čak i nesreću u vazduhu ili na zemlji. Rekli su da bi SAD trebale da imaju spasilačke kapacitete u blizini i sugerisali da bi to moglo uključivati helikoptere na brodovima koji su već u toj oblasti.
Pelosi, D-Kalifornija, nije javno potvrdila nikakve nove planove za putovanje na Tajvan. Trebala je da ide u aprilu, ali je odložila putovanje pošto je bila pozitivna na COVID-19.
Bela kuća je u ponedeljak odbila da se direktno izjasni o ovom pitanju, uz napomenu da ona nije potvrdila putovanje. Ali predsednik Džo Bajden je prošle nedelje izrazio zabrinutost zbog toga, rekavši novinarima da vojska misli da njeno putovanje „trenutno nije dobra ideja“.
Putovanje Pelosije moglo bi da se nazire preko razgovora planiranog za četvrtak između Bajdena i kineskog predsednika Si Đinpinga, njihovog prvog razgovora za četiri meseca. Američki zvaničnik potvrdio je planove za poziv agenciji Asošijeted pres pod uslovom da ostane anoniman pre zvaničnog saopštenja.
Američki zvaničnici su rekli da administracija sumnja da će Kina preduzeti direktne mere protiv same Pelosi ili pokušati da sabotira posetu. Ali ne isključuju mogućnost da bi Kina mogla da eskalira provokativne prelete vojnih aviona u ili blizu tajvanskog vazdušnog prostora i pomorskih patrola u Tajvanskom moreuzu ako se putovanje dogodi. I oni ne isključuju kineske akcije na drugim mestima u regionu kao pokazivanje snage.
Bezbednosni analitičari su u utorak bili podeljeni oko razmera bilo kakve pretnje tokom putovanja i potrebe za bilo kakvom dodatnom vojnom zaštitom.
Najveći rizik tokom Pelosijevog putovanja je da neka kineska demonstracija sile „pođe po zlu, ili neka vrsta nesreće koja proizlazi iz demonstracije provokativne akcije“, rekao je Mark Kozad, vršilac dužnosti pomoćnika direktora Međunarodnog centra za bezbednosnu i odbrambenu politiku u Rand Corp. „Dakle, to bi mogao biti vazdušni sudar. To bi mogla biti neka vrsta raketnog testa, i, opet, kada radite takve stvari, znate, uvek postoji mogućnost da nešto krene naopako.“
Beri Pavel, direktor Skoukroftovog centra za strategiju i bezbednost pri Atlantskom savetu, ismevao je izveštaje američkih zvaničnika da razmatraju nosače aviona i ratne avione kako bi se obezbedila bezbednost govornika. „Očigledno, Bela kuća ne želi da govornik ode i mislim da zato dobijate neke od ovih predloga.
„Ona neće ići sa armadom“, rekao je Pavel.
Takođe su rekli da pojačano američko vojno prisustvo radi zaštite Pelosijeve rizikuje podizanje tenzija.
„Vrlo je moguće da… naši pokušaji odvraćanja zapravo šalju mnogo drugačiji signal od onog koji nameravamo da pošaljemo“, rekao je Kozad. „I tako ulazite u… neku vrstu eskalacijske spirale, gde se naši pokušaji odvraćanja zapravo vide kao sve provokativniji i obrnuto. A to može biti veoma opasna dinamika.”
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan rekao je u ponedeljak da je Peking u više navrata izrazio svoj „svečani stav“ u vezi sa potencijalnom posetom Pelosijeve. On je rekao novinarima da je Kina spremna da „preduzme čvrste i snažne mere za odbranu nacionalnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta“.
Millei je ove sedmice rekao da se broj presretanja kineskih aviona i brodova u pacifičkom regionu sa američkim i drugim partnerskim snagama značajno povećao u proteklih pet godina. On je rekao da je vojska Pekinga postala daleko agresivnija i opasnija i da je broj nebezbednih interakcija porastao u sličnim razmerama.
To uključuje izveštaje o kineskim borbenim avionima koji su prošlog meseca leteli tako blizu kanadske vazdušne bezbednosne patrole da je kanadski pilot morao da skrene da bi izbegao sudar, i još jedan bliski poziv sa australijskim nadzornim letom krajem maja u kojem je kineska posada objavila talas metalni ostaci koji su usisani u motor drugog aviona.
Američki zvaničnici kažu da izgledi za presretanje ili demonstraciju sile kineskih aviona u blizini Pelosijevog leta izazivaju zabrinutost, što dovodi do potrebe da američki avioni i druga sredstva budu u blizini.
Američki nosač aviona USS Ronald Reagan i njegova udarna grupa trenutno deluju u zapadnom Pacifiku, a tokom vikenda su uplovili u luku u Singapuru. Udarna grupa uključuje najmanje dva druga mornarička broda i Carrier Air Ving 5, koji uključuje borbene avione F/A-18, helikoptere i osmatračke avione.
Pre ulaska u luku u Singapuru, udarna grupa je delovala u Južnom kineskom moru. Pored toga, još jedan mornarički brod, USS Benfold, razarač, sprovodi operacije slobode plovidbe u regionu, uključujući prolaz kroz Tajvanski moreuz prošle nedelje.