Zemlje Evropske unije koje se spremaju za dalje smanjenje isporuke ruskog gasa u utorak su odobrile oslabljeni hitni plan za obuzdavanje potražnje, nakon što su postigle kompromisne sporazume o ograničavanju smanjenja za neke zemlje, prenosi Rojters.
Evropa se suočava sa jačim pritiskom gasa od srede, kada je ruski Gasprom (GAZP.MM) saopštio da će smanjiti protok gasovoda Severni tok 1 do Nemačke na petinu kapaciteta.
S obzirom da se desetak zemalja EU već suočava sa smanjenim ruskim snabdevanjem, Brisel poziva zemlje članice da uštede gas i skladište ga za zimu, strahujući da će Rusija u potpunosti prekinuti dotok u znak odmazde za sankcije zbog rata u Ukrajini.
Ministri energetike odobrili su predlog da sve zemlje EU dobrovoljno smanje upotrebu gasa za 15 odsto u periodu avgust-mart u odnosu na prosek od 2017-2021.
Smanjenje bi moglo da bude obavezujuće u hitnim slučajevima, pod uslovom da se većina zemalja EU složi. Ali članovi su se složili da izuzmu brojne industrije iz obavezujućeg smanjenja od 15%.
Nemački ministar ekonomije Robert Habek rekao je da će sporazum pokazati ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da je Evropa ostala ujedinjena. „Nećete nas podeliti“, rekao je Habek.
Mađarska je bila jedina zemlja koja se protivila sporazumu, izjavila su dva zvaničnika EU.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da Rusija smanjuje snabdevanje kako bi nametnula „cenovni teror“ protiv Evrope.
„Koristeći Gazprom, Moskva čini sve što može da ova predstojeća zima bude što oštrija za evropske zemlje. Na teror se mora odgovoriti – uvesti sankcije“, rekao je on u video obraćanju u utorak.
Gazprom je za svoje najnovije smanjenje okrivio potrebu da zaustavi rad turbine. Visoki predstavnik EU za energetiku Kadri Simson odbacio je taj razlog, nazvavši taj potez „politički motivisanim“.
Simson je rekao da bi sporazum trebalo da obezbedi da zemlje uštede dovoljno gasa da prežive prosečnu zimu ako Rusija sada potpuno prekine snabdevanje, ali bi neobično hladna zima zahtevala oštrije mere.
Rusija je isporučila 40% gasa EU pre nego što je 24. februara napala Ukrajinu.
Sporazumom sa EU iz obavezujućeg smanjenja gasa od 15 odsto izuzeti bi se Irska, Malta i Kipar. Ove zemlje nisu povezane sa gasnim mrežama drugih država članica i stoga ne mogu da dele rezervni gas ako je potrebno.
Zemlje sa ograničenom mogućnošću izvoza gasa u druge zemlje EU mogu tražiti niži cilj, pod uslovom da izvoze ono što mogu. To bi moglo uključiti Španiju, koja se ne oslanja na ruski gas i koja se u početku protivila tom planu.
„Svi razumeju da kada neko traži pomoć, morate pomoći“, rekla je španska ministarka energetike Tereza Ribera.
Zemlje koje prestignu cilj EU za punjenje skladišta gasa do avgusta takođe bi se mogle suočiti sa slabijim ciljevima, što bi potencijalno ublažilo rezove za otprilike desetak država sa relativno punim skladištem, uključujući Nemačku i Italiju.
Države mogu izuzeti gas koji se koristi u kritičnim industrijama, kao što je energetski intenzivna proizvodnja čelika.
Italijanski ministar za ekološku tranziciju Roberto Cingolani rekao je da će obavezujući cilj zemlje biti blizu 7% od 15%, kada se uzmu u obzir smanjenja gasa koje je ostvarila u poređenju sa prethodnim godinama.
Vest o poslednjem padu snabdevanja povećala je cene gasa, povećavajući troškove punjenja skladišta, istovremeno stvarajući podsticaje za manje korišćenje.
U utorak je referentni holandski ugovor za prvi mesec porastao za više od 10% i oko 430% je veći nego pre godinu dana.
Plan je testirao solidarnost zemalja. Poljska je odobrila sporazum, ali ministarka za klimu Ana Moskva rekla je da industrija jedne zemlje ne treba da bude prisiljena da koristi manje gasa da bi pomogla drugim državama.
Drugi su bili pozitivniji, uključujući Maltu i Portugal, koji su osvojili mekše mete. Malteška ministarka energetike Mirijam Dali rekla je da sporazum odražava različite energetske situacije u zemljama.
„Uspeli smo da prenesemo snažnu poruku solidarnosti“, rekla je ona.
Neki su izrazili zabrinutost da uštede i dalje neće biti dovoljne da se spreči zimska nestašica. Nivoi se razlikuju od zemlje do zemlje, ali EU je smanjila svoju kombinovanu upotrebu gasa za samo 5%, uprkos mesecima rastućih cena i ruskih snabdevanja.
„Petnaest odsto verovatno neće biti dovoljno, s obzirom na ono što su Rusi upravo objavili“, rekao je irski ministar za životnu sredinu Eamon Rian.