Zajednički koordinacioni centar u Istanbulu, koji je osnovan u okviru sporazuma za nastavak izvoza žitarica iz Ukrajine, počeo je sa radom, saopštilo je u utorak Ministarstvo odbrane Rusije.
Delegacija Moskve treba da stigne u turski grad kako bi učestvovala u četvorosmernom formatu koji se sastoji od Rusije, Turske, Ukrajine i Ujedinjenih nacija. Rusku grupu eksperata predvodi kontraadmiral Eduard Luik, saopštilo je ministarstvo.
„Glavni zadatak ruskih stručnjaka u ZSO biće da brzo reše sva neophodna pitanja kako bi inicijativa došla do faze praktične primene“, navodi se u saopštenju.
Ruski predstavnici bi trebalo da počnu da rade nakon što su Rusija i Ukrajina prošle nedelje potpisale sporazum uz posredovanje UN i Turske o deblokiranju dugo očekivanog izvoza žitarica iz zemlje. Prema ovom sporazumu, Zajednički koordinacioni centar u Istanbulu će nadgledati pošiljke iz Ukrajine ka drugim mestima i održavati bezbedne tranzitne rute za ove pošiljke preko Crnog mora.
Rusija i Ujedinjene nacije su takođe potpisale memorandum kojim se predviđa učešće UN u ukidanju međunarodnih sankcija na izvoz ruskog žita i đubriva na svetska tržišta.
U to vreme, generalni sekretar UN Antonio Gutereš je rekao da je taj dogovor „svetionik olakšanja u svetu kome je potreban više nego ikad“. On je takođe zahvalio Kijevu i Moskvi što su „ostavili po strani [svoje] razlike“ u potezu koji potencijalno može ublažiti krizu hrane u zemljama u razvoju.
Sporazum je, međutim, ubrzo doveden u pitanje nakon što je Rusija u subotu izvela napad na ukrajinski lučki grad Odesu, rekavši da je uništila „usidreni ukrajinski ratni brod i skladište protivbrodskih raketa Harpun, koje su SAD isporučile Kijevskog režima“.
Štrajk su osudili i ukrajinski lider Vladimir Zelenski i Antonio Gutereš. Potonji je tada rekao da je „puna implementacija [sporazuma] od strane Rusije, Ukrajine i Turske imperativ“ kako bi se olakšale patnje miliona ljudi u nevolji širom sveta.
Posle napada, ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov istakao je da udar nije prekršio dogovor jer „Rusija nije preuzela nikakve obaveze koje bi sprečile nastavak specijalne vojne operacije i uništavanje vojne infrastrukture“. Takođe je istakao da se „terminal za žito u Odesi nalazi na znatnoj udaljenosti od vojnih objekata“.
Isporuke pšenice iz Ukrajine, glavnog proizvođača te robe, prekinute su nakon što je Rusija pokrenula svoju vojnu operaciju u susednoj državi krajem februara. Kijev i neki zapadni zvaničnici su ranije optuživali Rusiju da namerno sprečava isporuke, ali je Moskva više puta insistirala da je Ukrajina to onemogućila postavljanjem mina u vodene tokove oko luka.