Tajvan je sproveo seriju vojnih vežbi sa ciljem da odbije potencijalni kineski upad usred rastućih tenzija sa kopnom, kao i izveštaja da visoki američki zakonodavac planira da poseti ostrvo negde u narednim nedeljama.
Sirene za vazdušni napad čule su se u ponedeljak širom glavnog grada ostrva Tajpej, kada su počele godišnje vežbe „Vanan“, uključujući zajedničke vazdušne i pomorske vežbe i mobilizaciju vojnika i oklopnih vozila – sve zamišljeno da simulira napad Pekinga.
Govoreći novinarima o vežbama, gradonačelnik Tajpeja Ko Ven-dže je tvrdio da su kineski ratni avioni „često uznemiravali Tajvan” poslednjih godina, očigledno misleći na niz letova koje su tajvanski zvaničnici više puta osuđivali kao provokativne. Peking, međutim, smatra Tajvan delom kineske teritorije i insistira na njegovom pravu da deluje u blizini ostrva.
Gradonačelnik je takođe naveo neprijateljstva koja su u toku u Ukrajini, objašnjavajući „Sve ove stvari nas čine da razumemo važnost budnosti u vreme mira i moramo da budemo spremni ako dođe do rata“.
Iako američki zvaničnici tek treba da potvrde bilo kakve datume, predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi navodno planira da poseti Tajvan negde u avgustu, što je putovanje koje vojni službenici savetuju da odbije zbog rastućih tenzija između ostrva i kontinentalne Kine.
Nakon izveštaja o Pelosijevoj predstojećoj poseti, kinesko ministarstvo spoljnih poslova je upozorilo da će Peking preduzeti „odlučne i snažne mere“ kao odmazdu, ali nije preciziralo šta bi to moglo da podrazumeva. Kineski „Global tajms“ koji je povezan sa državom takođe je objavio niz uvodnika u kojima se poziva na protiv bilo kakve posete predsednika Predstavničkog doma, rekavši da će se to smatrati velikom provokacijom i imati „ozbiljan uticaj“ na američko-kineske veze.
Otkako je preuzeo dužnost, američki predsednik Džo Bajden održava prijateljske odnose sa Tajvanom, a njegova administracija je odobrila brojne transfere oružja na ostrvo, kao i skoro mesečne tranzite američkih ratnih brodova spornog Tajvanskog moreuza, izazivajući gnev Kine. Ranije ovog meseca, kineske snage su tvrdile da su odbile američki razarač navođenih raketa koji je plovio preblizu spornim ostrvima u Južnom kineskom moru, što je poslednja napeta sukoba između dve vojske.