Zemlje Evropske unije treba da u utorak odobre oslabljeni hitan predlog EU za obuzdavanje njihove potražnje za gasom, uz odbijanje koje će im omogućiti da prate različite nacionalne puteve kako bi se pripremile za smanjenje isporuke Rusije, prenosi Rojters.
Evropa se ove nedelje suočava sa daljim smanjenjem gasa, nakon što je ruski Gasprom (GAZP.MM) rekao da će ponovo smanjiti protok ka Evropi kroz gasovod Severni tok 1.
Evropska komisija je prošle nedelje predložila pravila o vanrednim situacijama koja zahtevaju da svaka zemlja smanji upotrebu gasa za 15 odsto od avgusta do marta. Cilj bi bio dobrovoljan, ali bi ga Komisija mogla učiniti obavezujućim u hitnim slučajevima.
Međutim, plan je naišao na otpor niza vlada i zemlje su ga preradile kako bi uključile izuzeća za brojne zemlje i industrije. Ministri energetike zemalja EU sastaju se u utorak da odobre konačnu verziju.
„Države članice moraju da se postaraju da su njihovi ciljevi izvodljivi s obzirom na njihovu domaću situaciju“, rekao je visoki diplomata EU.
Drugi diplomata je rekao da se čini da će ministri verovatno odobriti plan, sada kada su mnogi dobili izuzeća ili blaža pravila. „Trebalo bi da postoji širok konsenzus“, rekao je diplomata.
Ali drugi su upozorili da oslabljena pravila rizikuju da zemlje ne uštede dovoljno gasa za zimu. Dok su vlade, uključujući Nemačku, najvećeg evropskog korisnika gasa, povećale svoje mere za uštedu energije, zemlje EU su smanjile svoju kombinovanu upotrebu gasa za samo 5%, uprkos mesecima skoka cena i sve manje ruskih zaliha.
Rusija je isporučila 40% gasa EU pre svoje invazije na Ukrajinu krajem februara.
Prerađeni predlog bi izuzeo od obavezujućih ciljnih zemalja poput Irske i Malte koje nisu povezane na gasne mreže EU. Zemlje koje izvoze gas u druge, i one sa skoro punim skladištem gasa, mogle bi se suočiti sa slabijim ciljevima, dok bi industrije poput hemikalija i čelika mogle biti izuzete.
Nacrt bi zahtevao od većine zemalja da pokrenu obavezujuća smanjenja gasa, nakon što su se mnogi usprotivili prvobitnom predlogu Komisije da ona ima konačnu reč.
Plan je testirao solidarnost EU, a neke države kažu da je uvođenje jednog procenta smanjenja u svim zemljama nepravedno. Kritičari uključuju Španiju, koja se ne oslanja na ruski gas, i Grčku, koja kaže da bi mogla da se nosi sa ruskim isključenjem.
Poljski zvaničnik je rekao da će se zemlja protiviti svim pravilima koja bi mogla dozvoliti drugim članicama EU da koriste poljske rezerve gasa.