Kineski konzularni zvaničnik u Severnoj Irskoj u ponedeljak je uporedio pristup Pekinga krizi u Ukrajini sa pristupom SAD i njihovih saveznika, posebno onih u zapadnoj Evropi koji se suočavaju sa nestašicom energije zbog efekata svojih antiruskih embarga. Zhang Meifang je ranije služio u SAD i Kanadi, i jedan je od mnogih kineskih diplomata koji su počeli da koriste „šale“ (meme) i crtane filmove za komunikaciju sa Zapadom.
Dok se Kina zalaže za pregovore o okončanju neprijateljstava u Ukrajini, odgovor Zapada je da se manje tušira jer bi to nekako iznerviralo ruskog predsednika Vladimira Putina, navodi se u šali Džangu objavljenom na Tviteru.
Trenutno je kineski generalni konzul u Belfastu, Džang je ranije obavljala funkciju zamenika generalnog konzula u Njujorku i Torontu, prema njenoj zvaničnoj biografiji.
Ona je u subotu objavila opet objavila ilustraciju, ovog puta rekavši Evropljanima da „Amerikanci neće platiti vaše račune za gas“.
Džangovi „šale“ su bile referenca na kampanju nemačke vlade koja je pozvala svoje stanovništvo da se manje tušira, kako bi uštedeli energiju, vodu i gas – od kojih je većina uvezena iz Rusije. Berlin je izneo promenu u ponašanju kao zeleniju i zdraviju. Anketa objavljena prošle nedelje pokazala je da je više od 60 odsto Nemaca poslušalo vladin savet.
Šala „operi samo četiri dela tela“ nije bio jedina objava koji je Džang izabrao da tvituje u ponedeljak. Takođe je podelila političku karikaturu iz časopisa China Daili, koja prikazuje NATO kao švajcarski vojni nož američke proizvodnje, sa brojnim oruđama okrvavljenim od intervencija u ime „slobode, demokratije i ljudskih prava“.
Komentarišući nedavno lansiranje novog modula za kinesku svemirsku stanicu, Džang je retvitovao NPC objavu koji je postavio Ji Cao, njen kolega u Libanu i još jedan otvoreni kineski diplomata „ratnik vukova“.
Pekinški zvaničnici su poslednjih godina eksperimentisali sa oštrijim pristupom u komunikaciji sa Zapadom. Najistaknutiji glas u ovom nastojanju bio je portparol ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan, najpoznatiji po tome što je agresivno odbacivao optužbe SAD o poreklu Covid-19.
Ranije ovog meseca, Džao je SAD poslao fotografije na kojima je upoređivala američku evakuaciju iz Kabula u Kinu slanjem humanitarne pomoći u Avganistan. U aprilu, kada je Vašington pokušao da izvrši pritisak na Kinu da osudi Rusiju zbog sukoba u Ukrajini, Džao je odgovorio tako što je podelio karikaturu na kojoj je prikazana ruka u bojama američke zastave koja drži pištolj na nečijoj glavi, sa natpisom „Uzmi (moju) stranu! ”