Kijev vidi višecevne raketne bacače HIMARS američke proizvodnje kao najbolju zamenu za svoje uništene raketne sisteme Točka-U iz sovjetske ere, rekao je šef obaveštajne službe ukrajinskog Ministarstva odbrane Kiril Budanov.
Tokom intervjua za Vašington post u nedelju, Budanov je istakao da Točka-U trenutno ostaje sistem najdužeg dometa u arsenalu ukrajinske vojske. On se, međutim, požalio da ih je „jako malo ostalo“ posle pet meseci borbe sa Rusijom.
Točka-U (NATO naziv „SS-21 Scarab“) je taktički balistički raketni sistem, koji postoji od 1970-ih. Nosi jednu raketu i ima domet od 120 kilometara (75 milja). Prema ruskoj vojsci, Kijev je na početku sukoba sa Moskvom imao oko 40 lansera Točka-U.
Ali sada ukrajinske snage imaju HIMARS, koji su Kijevu isporučili Amerikanci, i „borićemo se sa njima“, rekao je šef obaveštajne službe.
Od 22. jula, Kijev je iz Vašingtona dobio 16 visoko pokretnih višecevnih raketnih bacača. HIMARS koji su obezbeđeni imaju domet od 85 kilometara (53 milje). Ali sistem takođe može biti opremljen municijom Armi Tactical Missile Sistem (ATACMS), koja ga čini sposobnim da pogodi ciljeve udaljene do 300 kilometara (skoro 186 milja).
Do sada je Bajdenova administracija oklevala da ukrajinskoj vojsci snabdeva ATACMS zbog zabrinutosti da bi oni mogli da se koriste za napade na rusku teritoriju, što je dodatno eskaliralo sukob.
„Ako dobijemo municiju većeg dometa [municiju za HIMARS], koristićemo je. I Rusi to znaju u svakom slučaju, za njih je kraj sa ovim oružjem“, insistirao je Budanov.
On je takođe odbacio tvrdnje Moskve da su njene snage između 5. i 20. jula digle u vazduh četiri lansera koje su isporučile SAD u Ukrajini. „Nismo izgubili nijedan HIMARS, uprkos onome što su Rusi tvrdili“, rekao je on.
U ponedeljak je rusko Ministarstvo odbrane takođe saopštilo da je uništilo zalihe municije za HIMARS i haubice M777 američke proizvodnje u zapadnoj Ukrajini.
Tokom posete Kijevu tokom vikenda, šef komiteta za oružane snage Predstavničkog doma SAD Adam Smit rekao je da Amerika i njeni saveznici planiraju da Ukrajini obezbede dodatnih 25 do 30 raketnih sistema, uključujući oba visoka -pokretni artiljerijski raketni sistemi (HIMARS) i višecevni raketni sistemi (MLRS).
Međutim, malo je verovatno da će čak i te zalihe zadovoljiti zahteve Kijeva. Ukrajinski ministar odbrane Aleksej Reznikov rekao je prošlog meseca da će vojsci zemlje biti potrebno 50 HIMARS-a za organizovanje efikasne odbrane i najmanje 100 za „efikasnu protivofanzivu“.