Opozicione stranke u gruzijskom parlamentu formirale su radnu grupu odvojenu od vladajuće za sprovođenje preporuka Evropske komisije neophodnih za evropske integracije zemlje, pišu „Novosti-Gruzija“.
Radnu grupu su formirali „Udruženi nacionalni pokret“, „Lelo“ i „Strategija Agmašenebeli“. Poslanici planiraju da pripreme nacrte izmena i dopuna zakona o pravosudnom sistemu, izborima i borbi protiv korupcije.
Stranke su izjavile da ne veruju u iskrenost izjava „Gruzijskog sna” o želji da se sprovedu reforme evrointegracija. Sekretar parlamenta „Lela“ Landa Galdava izjavila je da će se u ovoj grupi odvijati „pravi proces“ i da ga ne treba posmatrati kao alternativu inicijativama vladajuće stranke.
Nakon stvaranja grupe, „Gruzijski san” je naveo da opozicija pokušava da diskredituje proces koji je pokrenula vladajuća partija, a sazivanje grupe pokazuje da oni žive „u paralelnoj realnosti”. „Nije jasno kako tri opozicione stranke, koje nemaju ni trećinu glasova u parlamentu, mogu nekako da pokrenu proces kada ga je već pokrenula vladajuća partija“, rekao je Nikoloz Samharadze, šef odbora za Međunarodni odnosi.
Mrija je ranije osnovala radnu grupu za evropske integracije u okviru skupštinskog odbora za proceduralna pitanja i propise. Njoj su se, pored svojih poslanika, pridružili i poslanici partija „Girči“, „Građani“ i „Evropski socijalisti“, koje „Mrija“ smatra „konstruktivnom opozicijom“. Planiraju da do 21. septembra predstave izrađene izmene i dopune zakonodavstva, a da ih odobre do 1. novembra.
Jedna od 12 tačaka u preporukama Evropske komisije za Gruziju je smanjenje polarizacije u zemlji. Do sada „Gruzijski san“ i opozicija kategorički odbijaju saradnju.
Predsednica Gruzije je rekla da vidi „dvostruku igru“ u delovanju vladajuće partije Gruzije, jer s jedne strane vlada izjavljuje želju da uđe u EU, ali je realnim koracima poziva u pitanje.