Tipična šoljica kafe koja se služi u londonskoj kafani iz 17. veka opisana je kao degustacija „sirupa čađi“. Bio je to gust, zadimljen i jak napitak. Danas se preferiraju slatka pića. Kafa napravljena sa tečnim puterom ili sirupasti late i hladna kafu, namočena u vodi sobne temperature satima.
Naučnici iz Kraljevske botaničke bašte Kju upozoravaju da je 60 odsto divljih vrsta kafe pod pretnjom izumiranja zbog klimatskih promena. Njihova raznolikost se koristi za pomoć komercijalnim usevima. Poremećaji u snabdevanju već su smanjili rezerve arabika kafe.
Bez obzira na to, potražnja za kafom i dalje raste. Pabovi su i dalje brojniji od kafića u Velikoj Britaniji. Ali dok pabovi nestaju sa glavnih ulica, svake godine se pojavljuje sve više kafića. U Velikoj Britaniji, broj kafića se udvostručio između 2009. i 2019. na skoro 26.000, navodi Allegra Vorld Coffee Portal.
Nisu sva prijatna mesta sa besplatnim ViFi-jem i grickalicama. Ukupan broj uključuje prodavce kafe kao što je pekara Greggs. Postoji oko 600 kafe drive-through. Ne očekujte da će se ekspanzija zaustaviti. Do 1739. bilo je više od 550 kafića u Londonu, prema Džonatanu Morisu, profesoru istorije na Univerzitetu u Hertfordširu. To je otprilike jedan na hiljadu stanovnika. Danas se procenjuje da London ima više od 3.000 kafića – otprilike jedan na 2.000 stanovnika. Lanci kafe mogu se osećati sveprisutno, ali istorija sugeriše da ima mesta za više.
SAD su i dalje daleko najveće tržište kafe. Takođe je dom najvećih kafa. Dok je italijanska šolja za espreso oko 60 ml, Starbucks je 700 ml. Ali u Velikoj Britaniji, kafa je sada popularnija od čaja kada se kupuje van kuće. Domaća kompanija Costa je drugi po veličini lanac kafića na svetu.
Kafići tvrde da je kupovina lattea i kapućina za životni stil mladih.