Ovo je saopštila Glavna obaveštajna uprava Ministarstva odbrane Ukrajine, prenosi Ukrinform.
„Svrha ovakvog štos je da pokuša da se skine odgovornost za ubistvo nekoliko stotina civila koji su se sklonili u pozorište u vreme napada. Većina njih su bile žene i deca“, navela je agencija.
Prema ukrajinskim obaveštajcima, nekoliko ekipa ruskih TV kanala snima montirane video-snimke koji bi trebalo da „dokažu“ da je eksplozija u pozorištu nastala unutar zgrade, a da je sva razaranja prouzrokovana „detonacijom velike količine eksploziva.“ Takođe, tvrdiće se da je broj poginulih iznosio samo 14. Propagandisti su čak intervjuisali takozvane „svedoke“ koji su videli kako su „uniformisani ljudi uneli kutije“ u zgradu dan ranije.
„U međuvremenu, bombardovanje Dramskog pozorišta u Marijupolju bilo je i ostalo jedan od najstrašnijih ratnih zločina koje su počinili ruski okupatori tokom rata koji su pokrenuli. Ruski avioni su bacili dve vazdušne bombe od 500 kilograma na prostorije pozorišta. U napadu je bilo skloništa do 1.000 civila. Ogromna većina su bile žene i deca koji su se skrivali od ruskog granatiranja“, naglašava agencija.
Prema različitim procenama, u štrajku je stradalo između 300 i 700 ljudi. Nemoguće je potvrditi tačan broj žrtava, jer Rusi nikada nisu dozvolili spasiocima da priđu ruševinama, naglasila je obaveštajna služba.
Kako je preneo Ukrinform, ruska invazija velikih razmera izazvala je jednu od najvećih humanitarnih katastrofa u Mariupolju. Grad je skoro potpuno uništen kao rezultat neprijateljskog granatiranja.
Dramsko pozorište u Mariupolju, koje je korišćeno kao sklonište za bombe, bombardovala je ruska avijacija 16. marta, pri čemu je poginulo najmanje 300 civila.
Od ruske invazije, u gradu je poginulo do 22.000 civila. Trenutno je u blokiranoj zoni ostalo više od 100.000 stanovnika. Mariupolj se suočava sa pretnjom ekološke katastrofe i izbijanja zaraznih bolesti.