Nezavisne kamiondžije koji su protestovale u prometnoj kalifornijskoj luci Oukland tokom protekle nedelje protiv novog državnog zakona napravili su pauzu u subotu, kada je posao u luci usporio, prenosi Rojters.
Međutim, neke kamiondžije su rekle da bi se protesti mogli nastaviti u ponedeljak kada bude zakazan normalan lučki saobraćaj.
„Protesti su zakazani od ponedeljka do petka, pošto luka takođe nema veće operacije zakazane tokom vikenda“, rekao je za Rojters Bil Abudi, vlasnik transportne kompanije i pristalica protesta.
Četiri pomorska terminala u luci Oakland nemaju predviđeno radno vreme u subotu, a kapije za kamione takođe ostaju zatvorene, potvrdio je Rojtersu portparol luke Oukland.
Međutim, portparol luke Oakland je takođe rekao da je rad terminala dat u zakup kompanijama koje planiraju svoje operacije i koje su možda obavljale neke brodske operacije u subotu ujutro.
Međunarodni kontejnerski terminal Oakland (OICT) je najveći, koji obrađuje oko 70% lučkog tereta. Njime upravlja SSA Marine, koji nije odmah odgovorio na Rojtersov zahtev za komentar, van radnog vremena.
„Da li će se protesti nastaviti ili ne u ponedeljak, to će biti utvrđeno u ponedeljak tek pošto su kamiondžije u aktivnim razgovorima sa nadležnim vlastima“, rekao je Abuduj.
Operacije u luci u severnoj Kaliforniji skoro su zamrle prošle nedelje nakon što su demonstranti koristili pikete i traktorske prikolice da blokiraju kapije terminala. Radovi na brodovima i dokovima su usporeni nakon što su tokovi tereta zaustavljeni, a stotine članova Međunarodne unije za duge obale i skladištenje (ILVU) odbilo je da pređe linije blokade iz bezbednosnih razloga.
Luka Oukland je ključno središte za kalifornijski izvoz poljoprivrede od preko 20 milijardi dolara, koji uključuje bademe, mlečne proizvode i vino. Osma najprometnija morska luka kontejnera u SAD, koja se takođe bavi uvozom kao što su kafa, elektronika i poklopci za šahtove, već je radila na čišćenju rezervne kopije tereta potaknutog pandemijom pre nego što su protesti kamiondžija počeli.
Nezavisni vozači kamiona protive se kalifornijskom zakonu o radu koji je formalno poznat kao AB5. To bi otežalo preduzećima da klasifikuju radnike u nezavisne izvođače.
Kamiondžije kažu da će zakon od njih zahtevati da potroše hiljade dolara na osiguranje i iznajmljivanje opreme poput šasija kako bi ostali nezavisni.
„AB5 je sve što ometa ambiciju vlasnika malih kamionskih preduzeća da žive „američki san““, rekao je Abudi.